Bilgi

Anakart Üzerindeki Parçalar


anakart yapısı

Anakart nedir ?: Kısacası anakart bilgisayarın çalışmasını sağlayan birimdir.Bilgisayar üzerindeki çoğu aksam ve donanım anakarta bağlıdır

PCI Slotu: Bu slotlar anakart üzerinde beyaz renktedirler. Bu slotlara, ethernet kartı, ses kartı, TV kartı, güvenlik kartı gibi harici donanımlar takılır. PCI 64 bitlik bir veri yoluna sahiptir. 1993 yılında üretilmiştir. Ama uyumluluk problemleri yaşandığından dolayı 32 bit olarak kullanılmaktadır.

Bios Pili: Her bilgisayarda bulunur fakat  yeni PC’lerde BIOS, yerini UEFI firmware’ine bırakmıştır. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda BIOS açılır.Temel Giriş-Çıkış Sistemi anlamına gelmektedir.

ISA Slotu: Baya bi eski veri yoludur. 8 –16 bit veri yoluna sahiptir. Bant genişliği baya bi düşük  olduğu için artık günümüz anakartlarında kullanılmamaktadır.

Ram:Geçici olarak verilerin depolandığı bir hafıza türüdür.Günümüzde en yaygın türü DDR3’tür.Bilgisayar kapatıldığında içerisindeki veriyi siler.Bilgisayar satın almaya kalktığımızda okuduğumuz özelliklerden bir tanesidir. Kingston örnek bir markadır. Boyut olarak 256MB, 512MB, 1GB, 2GB, 4GB gibi seçenekler vardır.

AGP Slotu: Bu slota sadece ekran kartları takılır. Bu veri yolu 533 MHz hıza çıkabilmektedir. Bu veri yolu sadece ekran kartları için tasarlandığından dolayı ekran kartının etkin bir biçimde kullanılmasını sağlar.

İşlemci – CPU Portu: İşlemciye gelen komutları ve bilgileri işleyerek çıktıları ram ve diğer gerekli parçalara aktarır.

PCI-X Slotu: Bu slot server sistemlerinde kullanılmaktadır. PCI-X veri yolu kullanılmasının temel nedeni ise PCI slotlarından çok daha fazka bant genişliği sağlamasıdır.

Klavye ve Mouse Portu:Klavye ve fareyi anakarta bağlayan yuvadır.

Paralel Port:Eskidir.Yeni nesil anakartlarda yoktur.

Seri Port:Eski bir birimdir.Yeni nesil anakartlarda kullanılmamaktadır.

USB Portu:Usb girişleri aygıtları anakarta yani pc’ye bağlayan yuvadır.Kasa önünü de sayarsak genellikle 4 taneden fazladır

Ethernet Portu:Bu yuva bilgisayarın internete bağlanmasını sağlayan lan kablosunun takıldığı yuvadır.

Ekran Kartı: Ekran kartı, diğer bir adıyla grafik kartları, bilgisayar monitöründeki her türlü yazı, grafik, resim, film gibi şekillerin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir.Benim favori ekran kartım ise TİTAN Ekran kartıdır.

PCI Express (PCI-e) Slotu: Bu veri yolu ise  güç tüketimini ve diğer donanım maliyetlerini azaltmayı sağlar. Sistem belleğinin ise daha etkin bir biçimde kullanılmasını sağlar. PCI-e veri yoluna ekran kartı gibi çeşitli donanım kartları takılabilir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. emre

    2 Ekim 2018 at 15:55

    çok iyi beğendim öpücük

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı