Bilgi

Android Telefon Rehberi Yedekleme


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda Samsung, Xiaomi, Huawei, Poco, Oppo gibi Android telefonlarda Rehber Yedekleme konusu ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Bu işlemlerin aslında birçok yol ve yöntemi bulunuyor. Ben burada en basit ve güvenilir yöntemden bahsedeceğim.

Ayrıca hatırlatayım Android telefon rehberini dönüştüren, yedekleyen birçok program, uygulama veya eklenti bulunuyor. Ben şahsen bunları kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü bu tarz programlar ve uygulamalar rehberinizi farklı amaçlar için kullanabilirler.

Rehber aktarma işleminde en önemli şey kuşkusuz tüm rehberi eksiksiz bir şekilde yedeklemektir.

Genel olarak Android telefonlarda telefon numaraları “SIM Kart, Telefon Hafızası ve Google Kişilerine” kayıt edildiği için eğer sadece “Google yani Gmail” hesabınızı kullanırsanız eksik bir şekilde rehberi yedeklemiş olacaksınız. Bu yöntemi deneyen birçok kişi rehberim eksik aktarıldı şeklinde şikâyet ediyor. Bu sorunu yaşamamak için gösterdiğim yöntemi denerseniz sorunsuz bir şekilde android rehberini yedekleme ve diğer telefonlara aktarma işlemini yapabilirsiniz.

Uyarı: Telefon rehberi aktarma işleminde eksik telefon numarası sorunu olmasının en önemli nedeni aslında rehberinize bir kişiye ait telefon numarasını eklerken “Google, SIM Kart ve Telefon Hafızası” kısımlarından birine eklemenizden kaynaklanıyor. Bazı telefon modelleri eklediğiniz telefon numaralarını sadece Google’a eklerken bazıları sadece Telefon Hafızasına ekleyebiliyor. Rehber yedekleme işlemlerinde bu üç kayıt ortamından sadece biri seçildiği için rehber eksik bir şekilde aktarılıyor.

Neyse kafanızı fazla karıştırmayalım.

Rehber yedekleme yöntemimizde yapacağımız işlemde tüm telefon rehberini tamamen ve eksiksiz bir şekilde yedekleyeceğiz. Bunun için Telefon Rehberinizi yani Kişileri açtıktan sonra sağ üst kısımdan dikey üç nokta simgesine tıklıyoruz ve buradan “Kişileri İçe Dışa Aktar” seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra karşımıza gelen pencereden “Depolama Birime Aktar” seçeneğini seçiyoruz. Bu işlem .vcf şeklinde tek dosya halinde tüm rehberi bizim telefonun hafızasına kayıt edecektir.

Xiaomi Redmi Note 6 Pro Rehber Yedekleme

Xiaomi Redmi Note 8 Pro Rehber Yedekleme

Şimdi bu rehberi başka bir telefonda kullanmak için kendimize mail olarak göndereceğiz. Bunun için telefon hafızasına kayıt edilen rehberi bulmak için “Dosya Yöneticisine” gidiyoruz ve buradan kayıt edilen rehberi bulup seçili hale getiriyoruz ve ardından “Gönder” diyerek “G-mail” seçeneğini seçiyoruz. Ardından tekrar G-mail adresimizi yazıp gönder diyoruz. Böylece rehberimizin bir yedeğini hem telefon hafızasında hem de mail adresimizde saklamış oluyoruz.

Uyarı: Bu işlemden sonra tüm rehberimiz artık tamamen güvende. Telefonunuzun kaybolması, çalınması veya yanlışlıkla rehberin silinmesi halinde bile G-Mail hesabınızdan rehberinizi indirip yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

Telefon Rehberini Başka Bir Telefona Aktarma

Telefon rehberini başka bir telefonda kullanacaksanız yani rehberi başka bir telefona aktaracaksanız yeni telefonunuza geçip G-mail hesabınıza giriş yaparak kendimize gönderdiğimiz Rehberi indiriyoruz. Bunun için safari, chrome, opera gibi tarayıcıdan https://mail.google.com adresine giderek kullanıcı bilgilerinizi girip kendinize gönderdiğiniz .vcf dosyasını telefonunuza indirebileceğiniz gibi G-mail uygulamasında kullanarak .vcf dosyasını telefonunuza indirebilirsiniz. İşlem tamamen size kalmış. Kendinize gönderdiğiniz .vcf dosyasını açtığınızda otomatik olarak rehberi yüklemek için bazı onaylama seçenekleri gelecektir. Bu seçenekleri onayladığınızda rehber telefonunuza yüklenmiş olacaktır. (Bu işlem hem iPhone hem de Android telefonlar için tamamen aynıdır.)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı