Bilgi

Apple MacPro’daki Batarya Sorununu Çözdü


MacBook Pro’da kullanıcılara saç-baş yoldurtan “batarya sorununa” nihayet Apple yeni bir güncelleme ile sorunu çözmeyi başardı. Bir çok Mac Pro kullanıcısı adeta yılan hikayesine dönen batarya problemi için Apple’yi mesaj yağmuruna tutmuştu.

Apple arge çalışmalarının tamamladıktan sonra macOS Sierra 10.12.3 güncelleme dosyasını yayınlayarak bir çok sorunu ortadan kaldırmış oldu. Apple bu güncelleme ile batarya dışındaki diğer hataları da bu yama/güncelleme ile çözümlemiş oldu.

Bir çok Apple kullanıcısının bildiği üzere Consumer Reports’un incelemelerine de bu pil sorunu konu edinmişti.

Apple MacBook Pro batarya performansı için yaptığı testlerde Consumer Reports’tan yüksek not alamayınca OLED kontrol çubuğuna sahip dizüstü bilgisayarının performansının sorgulanmasına sebep olmuştu.

Cupertino merkezli şirket, yeni nesil MacBook Pro’nun 10 saate yakın pil ömrüne sahip olduğunu açıklamıştı. Fakat Consumer Reports tarafından yapılan performans testlerinde pil ömrünün sanıldığının aksine yaklaşık 4 ila 16 saat arasında değiştiği belirtmişti.

Apple’ın küresel pazarlamadan sorumlu olan başkan yardımcısı Phil Schiller, Twitter’dan bir açıklama yaparak test ile ilgili olarak Consumer Reports ile bağlantıya geçtiklerini açıklamıştı. Consumer Reports’un test sürecini değerlendirmek için birlikte çalıştıklarını açıklayan Schiller, elde edilen sonuçların Apple’ın laboratuvar testleriyle ve alan verileriyle uyuşmadığını belirtmişti.

Apple bu duruma  kayıtsız kalmadı kendi test laboratuarı ile Consumer Reports’un pil testlerinin birbirine uyuşmaması üzerine iletişime geçerek işbirliğine gitmiş ve bunun sonucunda yeni bir yama yayınlamak durumunda kaldı.

Apple, yeni güncelleme ile yalnızca MacBook Pro’ların batarya sorununu ortadan kaldırmadı. Bunun yanında özellikle MacBook Pro’ların Touch Bar sürümlerinde ortaya çıkan Adobe Premiere sorununa da çözüm buldu. Önceleri Adobe Premiere ile video projelerinin kodlamasında ortaya çıkan GPU (Ekran kartı) hatalarını yeni güncellemeyle birlikte ortadan kaldıran Apple, böylece kullanıcıya sorunsuz bir kullanım sunuyor.

İşte macOS Sierra 10.12.3 Güncellemesinin Getirdiği Yenilikler!

Touch Bar’lı MacBook Pro’da (13 ve 15 inç, Ekim 2016) Adobe Premiere Pro projelerini kodlarken karşılaşılan ortaya çıkan grafik sorunları giderilmiş oldu. Böylece MacBook Pro’da otomatik grafik arabirim değişimini çözdü.

Özellikle kullanıcıları çileden çıkaran önizleme’de taranmış PDF belgelerinde arama yapmayı engelleyen diğer bir sorunu ortadan kaldırdı.

Not: macOS Sierra 10.12.3 güncellemesini Mac App Store> Güncellemeler kısmından yükleyip kuralabilirsiniz. 1 GB boyutunda olan bu güncellemeyi yüklemek isterseniz Mac’inizi yeniden başlatmayı unutmayın.

Kaynak:

  • https://techcrunch.com/2017/01/10/consumer-reports-turned-off-safari-cache-for-their-macbook-pro-battery-tests/
  • https://9to5mac.com/2016/12/29/consumer-reports-2016-macbook-pro-battery-test-controversy/
  • http://www.consumerreports.org/laptops/macbook-pros-fail-to-earn-consumer-reports-recommendation/
  • http://www.consumerreports.org/apple/apple-releases-fix-to-macbook-pros-in-response-to-consumer-reports-battery-test-results/
  • http://www.teknoport.com/haber/macos-sierra-10123-guncellemesi-yayinlandi-2019.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı