Bilgi

Arabada Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere araba çalışırken yanan ünlem işaretleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bunlardan ilki alttaki şekilde görülen işaret. Bu işarette tırtıklı (süslü parantez) içindeki sarı renkte olan ünlem işareti. Bu işaret aracınızın lastik basınç sensörüdür. Bu işaret yandığı zaman bilin ki arabanızın lastiğinde ki hava miktarı azalmıştır. Bu azalma ya arabanızın lastiğine çivi v.s saplanmış yada uzun süreli kullanımdan dolayı medyana gelen normal hava azalması sonucu oluşmuştur . Yapmanız gereken lastiğinizin türüne/cinsine göre aracınızın kitapçığında veya aracın üzerinde (bazen kaput altında) yazılan miktarda ve eşit bir şekilde hava vermek. Ardından araca göre bazen kendiliğinden bazende araç konsolu üzerine bulunan ayarlar tuşuna uzun süreli basmak. (Mesela 2015 Seat İbizada vites kolunun önündeki set tuşuna uzun basınca söner) Eğer basınçta sorun çıkarsa veya tekrar yanarsa bilinki lastiğinize çivi vs. batmış ve hava kaçırıyor. Bu durumda bir lastikçiye uğramanızda fayda var.

Diğer bir işaretimiz ise fren hidrolik işareti. Bu işaret duruma göre sarı renkte olabiliyor. Bu işaret bazen yanıp yanıp söner veya tamamen yanık halde durabilir. Bu işareti gördüğünüz zaman akla balataların bitmesi veya fren hidrolik sıvısının azaldığı akla gelmelidir. Bu durumda yakın yerde bulunan bir servise gitmenizde fayda var. Bu işaret bazen kasislerde ve dönüşlerde yanıp sönebiliyor. 

Eğer alttaki gibi bu işaret görüyorsanız büyük ihtimalle “bujilerde” bir sorun var demektir. Bu işaretin anlamı kızdırma bujileri arızası. Bazı araçlarda bu simge farklı olabiliyor. Ancak ünlem arızaları içerisinde bu sembolde bulunuyor. Aracı 5-10 dakika kapatıp tekrar çalıştırın. Ve yakın bir servise uğrayın. Eğer sönmüyorsa muhtemelen bujiler değişecektir. Bu teknik servisten destek almanızda fayda var.

Eğer aracın gösterge panelinde aşağıdaki gibi direksiyon yanında ünlem işareti veya sadece direksiyon işareti varsa bunun anlamı elektromekanik direksiyon devre dışı / hidrolik direksiyon uyarı lambası anlamına gelir. Bu arızada daha çok elektromekanik direksiyon desteği azalmış servise başvurunuz şeklinde uyarı anlamına geliyor. Muhtemel arızalar arzında direksiyon yağı sorunu olabilir. Çok sık karşılaşılan bir arıza türü olmadığını hatırlatmamda fayda var. Ancak bu arıza gördüldüğünde büyük olasılıkla açı sensörü arızası, akü bitmesi veya direksiyon adaptasyonu arızası yaşadığınızı söylebilirim. Bu direksiyonun hangi pozisyonda olduğunu belirleyen bir sensördür. Bir nevi yön tayini. Araç bu arızada sağa-sola çeker ve direksiyon sertleşir. 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı