Bilgi

Lastik Basınç Sensörü Nedir? Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere Lastik Basınç Sensörü yada diğer bir ifade ile Lastik Basınç Gösterge Uyarısı hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu sensör araç gösterge panelinde yandığında büyük ihtimalle lastiğinizde bulunan hava miktarı azalmaya başlamış veya lastiğinize çivi gibi bir cisim batması sonucu lastikteki hava miktarı azalmıştır.

lastik-basınç-sensörü

Bazı araçlarda ise lastiklerde bulunan hava oranları eşit durumda olmadığında da yanabilmektedir. Bu nedenle;

İlk yapacağınız işlem “işinin ehli” bir lastikçiye gidip lastiklerin havalarını eşitlemek veya siz biliyorsanız herhangi bir yakıt dolum tesisinde lastiklere aracınıza uygun olan (kullanma klavuzunda veya yakıt kapağı üzerinde yazar) havayı basmak.  Ardından bu sensör uyarısını kapatmanız gerekiyor. Bir çok araçta SET veya AYAR gibi tuşlara uzun basarak, SES KONTROL tuşlarına uzun süreli basarak bu sensör söndürülüyor. Mesela;

lastik basınç sensörü (2)

Bir Seat İbiza modelinde Viste kutusunun önünde bulunan SET tuşuna uzun basarak kapatılabiliyor. Yanılmıyorsam bu durumda dörtlülerin yanması gerekiyordu ( Yanlışta hatırlıyo olabirim) Ama SET tuşuna uzun basmanız gerekiyor.

Uyarı silindikten sonra eğer tekrar yanarsa bilinki muhtemelen lastiğinizle ilgili ciddi bir sorun var demektir. Havası inmiş lastiği gözlemleyerek veya bir lastikçide lastik hava basınçlarını karşılaştırarak havası inmiş lastik üzerinde batan çivi gibi cisimlere bakın.

Çivi v.s battığında çoğunlukla lastikteki hava hemen bitmez size uzun süreli bir yolculuk yaptırır. Ancak havası azalmış bir lastik olabildiğince tehlikelidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı