Bilgi

Dell Hangi Ülkenin Markasıdır?


Dell, bilgisayar ve ilgili ürün ve hizmetleri geliştiren, satan, tamir eden ve destekleyen ABD (Round Rock, Teksas) merkezli çok uluslu bilgisayar teknolojisi şirketidir. Kurucusu Michael Dell olarak adlandırılan şirket, ABD’de ve dünyada 103,300’den fazla çalışanı ile dünyanın en büyük teknolojik şirketlerinden biridir.

Michael Dell

Dell, kişisel bilgisayarlar (bilgisayarlar), sunucular, veri depolama cihazları, ağ anahtarları, yazılım, bilgisayar çevre birimleri, HDTV’ler, kameralar, yazıcılar, MP3 çalarlar ve diğer üreticiler tarafından üretilen elektronik ürünler satmaktadır. Şirket, tedarik zinciri yönetimi ve elektronik ticaretindeki yenilikleriyle, özellikle doğrudan satış modelinde “siparişe göre üretim yap” veya “siparişe göre yapılandırma” yaklaşımını benimsemektedir. Dell, varlığının büyük bir kısmı için saf bir donanım satıcısıydı, ancak Perot Systems‘in 2009’da satın alınmasıyla BT hizmetleri pazarına girdi. Şirket o zamandan bu yana portföylerini bilgisayar tekliflerinden sadece kurumsal müşterilere tam çözümler sunmaya genişletmek amacıyla depolama ve ağ oluşturma sistemlerinde ilave satın alımlar yaptı.

Dell, 2014 yılına kadar Fortune 500 listesinde 51. sırada yer aldı. 2013 yılında özelleştikten sonra, finansal bilgilerinin yeni gizli niteliği, şirketin Fortune tarafından sıralanmasında bulunmasını önlemiştir. 2015 yılında, Lenovo ve HP’den sonra dünyanın en büyük üçüncü kişisel bilgisayar satıcısıydı. Dell, dünya çapındaki en büyük PC monitörü pazarlayıcısıdır. Fortune dergisine göre Dell, toplam hasılatla Teksas’ın en büyük altıncı şirketidir.

Dell, 2016 yılında kurumsal teknoloji şirketi EMC Corporation‘ı satın aldı; Satın alma işleminin tamamlanmasından sonra; Dell ve EMC, Dell Technologies’in bölümleri haline geldi.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı