Bilgi

Başkası IP Adresimi Ele Geçirdi Bununla Neler Yapabilir?


Herkese Merhaba. Son günlerde “Başkası IP Adresimi Ele Geçirdi Bununla Neler Yapabilir?” Sorusuna benzer sorular mail adresime gelmeye başladı. Elimden geldiğince bu soruları cevaplamaya çalışıyorum. Yine benzer bir soru gelince sanırım buradan detaylı bilgi vermek daha mantıklı olacak diye düşündüm.

Soru Şöyle;

Merhabalar internet den yazınızı okudum ve birşey sormak istiyorum benim arkadaşım instagram profiline bir link koymuş ve onu tiklayan kişilerin ip adresini öğreniyormuş. Bende tikladim ve bu ip adresi ile telefona giriş yapabilir mi lütfen cevaplayin şimdiden teşekkürler.

“Başkası IP Adresimi Ele Geçirdi Bununla Neler Yapabilir?”

IP Adresi ile normal şartlar altında hiçbir şey yapılamaz. Yani ip adresinize sahip olan biri telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki fotoğrafları, size ait kişisel bilgileri elde edemez. İp adresi servis sağlayıcının (telefon için turkcell, avea, vodafone, bilgisayar için ttnet, superonline vs.) size verdiği ve sürekli değiştirdiği bir numaradır. Bu numaranın amacı internete çıkmanız içindir. Başka bir işe yaramaz. Zaten ip adresinizi kim alırsa alsın sadece alan kişi için boş bir numaradan ibarettir.

Bu nedenle korkulacak bir şey yok. Siz birisine mail attığınızda, bir web sitesine girdiğinizde, bir yorum yazdığınızda otomatik ip adresiniz kaydedilir veya kaydedilebilir. Mesela bana gönderilen bu mailin ileti kaynağına baktığımda gönderenin ip adresi görünmektedir. Aynı şekilde benim gönderdiğim bu gelen maile yazdığım cevap yazıda da benim ip adresimi görebilirsiniz. Hatta ip adresinizi dilerseniz VPN denilen programlarla farklı ülkedeymiş gibi gösterebilirsiniz. Bunun daha çok yasaklı sitelere girmek isteyenler kullanmaktadır. Kısaca ip numarasının çok bir önemi yok.

İp adresinin daha çok kullanıldığı yerler adli makamlar veya kamu kurumları diyebilirim. Örneğin siz bir sitede yorum yaparak birisine hakaret ettiniz ve bu kişi size dava açtı. Savcılık veya ilgili makam yorum yaptığınız siteden IP adresini ister. Ardından oradaki IP adresinin kime ait olduğunu telekoma sorar. Telekomda der ki der ki ben bu ip numarasını şu tarihte şu saatte falanca kişiye tahsis etmiştim ve size dava açılır. :)) özetle olay bu. Tabi bunun istisnası VPN kullanımıdır ki bu detaya fazla girmeyeceğim.

Özetle; elimde IP Numaranız/Adresiniz var diyen kişiler genellikle boş, işe yaramaz ve korkutmaktan başka amacı olmayan tiplerdir. Bu kişilere kesinlikle itibar etmemeniz öneriyorum. Dediğim gibi IP numarası/adresi ile HİÇBİRŞEY YAPILAMAZ!

15 Yorum

15 Yorum

 1. Tuncay

  9 Ocak 2018 at 23:16

  Benim telefonumdan gorunuyor benim adima mail acip facede hesap acabilirlermi telefon bende iken nasil oldu bilmiyorum adima mail acilip benim telefonumdan yapildigi gozukuyor

  • Cüneyt Çağala

   10 Ocak 2018 at 18:34

   hayır. adınıza facebooktan hesap açılamaz. ancak sizin telefon başkasında ise yapılabilir. böyle bir durum varsa facebook veya mail adresinden doğrulama yapabilirsiniz. örneğin 1 facebook adresine sadece bir hattan doğrulama yapılabilir.

 2. Kerem

  5 Nisan 2018 at 23:00

  ama Kocaelıde oturdugumu nerden bılıyo

 3. velat

  4 Haziran 2020 at 12:52

  arkadaşım ıp adrsimi buldu benim internitimi çökertebiirmi yada bilgisayarımı ele geçirebilirmi

 4. samet

  22 Şubat 2021 at 20:38

  bana bugün bir kişi ip aderesimi ele geçirdiğini ve bana ” iyi ödemeler” diye bir mesaj attı bir sıkıntı olurmu acil bir messaj bekliyorum 🙂 iyi günler

  • Cüneyt Çağala

   22 Şubat 2021 at 20:48

   kredi kartı bilgilerinizi kimseye vermeyin. sadece ip numarası ile kimse bir şey yapamaz. telefon, modem vs. yeniden başlattığınızda ip numaranız değişir. hatta ip numaranız doğrudan servis sağlayıcısı tarafından belirli sürelerde otomatik değişir.

 5. Zelis

  20 Mart 2021 at 21:55

  meraba. Benim instagramdan konustugum biri ip adresimi buldu. “Ip adresini buldum butun bilgilerini ogrendim adini soyadini adresini konumu seninle ilgili herseyi ogrendim” dedi bu munkun mu acaba. Telefon uzerinden konusuyordum

 6. Zelis

  20 Mart 2021 at 22:03

  meraba. Benim instagramdan konustugum biri ip adresimi buldu. “Ip adresini buldum butun bilgilerini ogrendim adini soyadini adresini konumu seninle ilgili herseyi ogrendim” dedi bu munkun mu acaba. Telefon uzerinden konusuyordum. Ip adresinden birini bulmak mumkun mu

 7. gkc

  27 Aralık 2021 at 00:53

  merhaba birisi bana ip adresini buldum diyiyor eğer dediklerimi yapmazsan ailene yaptiklarini soylerim diyiyor ve modemi cokertirim diyiyor . Yapabilirmi?

  • Cüneyt Çağala

   27 Aralık 2021 at 20:05

   hiçbirşey yapamaz için rahat olsun 🙂 modemi yeniden başlatırsan ip adresin anında değişir…

 8. DJPanda

  20 Eylül 2022 at 15:08

  Merhaba birisi ip adresimi biliyor ve evine seni almaha gelcem demişti ve arkadaşıma bunu anlattım dedi ki o bir hacker olabilir ve kimlik tc veya kredi kartı nilgilerimi calabilir dedi ama bende dedim ki benim telefonda kredi kartı veya öyle bilgiler yok sence genede evime gelebilirmi cevap ver lütfeen 🙁

 9. İlqar

  15 Aralık 2022 at 16:07

  Benim sorumu cevaplarsınız çok sevinirim. Biri benim ip adresimle insta açmış benim adıma bu nasıl ola bilir ? Bunu sadece benim cihazımlamı yapa bilir, ya da kendi cihazıylada yapa bilirmi?

  • Cüneyt Çağala

   15 Aralık 2022 at 16:27

   ip adresi ile instagram açılmaz. ip adresi bireysel kullanıcılar için sürekli değişen rakamlar grubudur. salt ip adresi ile bir şey yapamazsınız. modeminizi yeniden başlatırsanız ip adresiniz değişir. aynı şey telefonunuz içinde geçerlidir. belirli periyotlarda ip adresleri değişir.

 10. özgür

  11 Ağustos 2023 at 10:44

  ddos atarak internet bağlantınızı yavaşlatıp veya kesebilir bu durumda modemi yeniden başlatarak değişebilir ip adresiniz

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı