Bilgi

IP Adresi Başkasının Eline Geçerse


Mail adresimi açtığımda bana şöyle bir mesaj geldi.

“sevgilim telefonumun ip adresini ve dahasını aldı mac adresi vs aldı ve buradan internet geçmişimi görebilceğini kimlerle konuştuğumu falan görebileceğini söyledi geçmişi görmesini falan istemiyorum sizce nasıl engel olabilirim.”

Cevap!

merhaba. telefonunuzun mac yada ip adresi ile hiçbir şey yapılamaz. internet geçmişinizi veya kimlerle konuştuğunuzu ip,mac adresi ile öğrenilebilmesi mümkün değildir. ip adresleri değişkendir ve size erişim sağlayan avea, turkcell, vodafone tarafından verilir ve belirli periyotlarla değiştirilir. MAC adresi ise sadece bir cihaza verilen koddur. bahsettiğiniz işlemler için hiçbir işe yaramaz.

Bir kişinin bir şekilde bilgisayarınızdan, tabletinizden veya telefonunuzdan IP ve MAC adresini bir şekilde almasının hiç bir önemi yoktur. Herhangi bir şekilde kullanmasıda mümkün değildir.

4 Yorum

4 Yorum

 1. Mchaeps

  15 Aralık 2016 at 00:56

  rootlu telefonlarla mac adresini başkasınınkiyle değiştirirsen o kişinin whatsappdan gelen mesajları görebilir ve cevap da verebilirsin. sonradan telefonu yeniden başlatırsan telefonun eski mac adresine geri döner. Bu bilgisayar içinde de geçerli hatta en basit ve kolay olan bilgisayar.

  CW.Mchaeps

  • Cüneyt Çağala

   15 Aralık 2016 at 12:37

   :)) öyle kolay olduğunu sanıyorsan yanılıyorsun. telefonu klonlasan bile sim kart denen zımbırtıyıda klonlaman lazım. bunu yapsan bile gsm şebekesi sadece birine onay verir.

  • Cüneyt Çağala

   15 Aralık 2016 at 12:41

   sana basit bir örnek vereyim. sim kartı değiştirdiğinde bankacılık işlemlerini yapamazsın. bankanı yeni sim kart aldım diye aramak zorundasın. onlar onay vermeden sana mesaj gelmez. kaldı ki mac adresi ve ip numarası sadece ağ iletişimi için kullanılır. yani mac donanım birimlerini tanımaya ip ise network için bağlantı sağlamaya yarar. ikiside telefondaki modem ile yapar bu işleri. sanıldığı gibi ip adresi veya mac adresi almakla işler öyle kolay yürümüyor.

 2. ip adresim

  19 Ocak 2017 at 07:54

  birisi senin ip adresini veya mac adresini alarak senin telefonunda veya bilgisayarında yaptığın hiç bir şeyi göremez endişen olmasın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı