Bilgi

IP Adresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?


Bir çok kişinin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi ip adreslerinin başkasının eline geçerse neler yapabileceği ile ilgilidir.  IP adresi (İngilizce: Internet Protocol Address) dediğimiz şey kullandığınız tablet, bilgisayar, telefon, laptop gibi doğrudan internete ya da diğer herhangi bir bilgisayar ağına bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları bir numaradır. Örneğin: 27.888.160.123 gibi.

İnternet’e bağlanan ve network özelliği olan her cihaza muhakkak bir IP adresi atanır, diğer cihazlar (telefon, bilgisayar, tablet v.s.) bu cihaza iletişim kurmak istediğinde IP Adresi ile ulaşırlar.

IP Adresi her elektronik cihaz için aslında 2’ye ayrılır. Bunu İÇ ve DIŞ IP Adresi Şeklinde isimlendirebiliriz.

İÇ IP Adresi cihazınızın otomatik olarak veya kendinizin verdiği bir adrestir. Bu adres internete çıkış yapan modemin özelliğine veya network (ağ) konfigrasyonuna göre her zaman için değiştirilebilir.

DIŞ IP Adresi ise telekom, avea, turkcell, vodafone veya hizmet aldığınız firma tarafından size verilen bir adrestir. Bunu kendiniz değiştiremezsiniz. Sadece IP adresini sabitleştirebilir (STATİK IP) veya belirli zaman aralığında değişmesini (DİNAMİK IP) onaylayabilirsiniz.

Eğer bir cihaz (telefon gibi) doğrudan GSM Şebekesi üzerinden internete bağlanıyorsa 1 adet IP Adresi (DIŞ) alır. Bu cihaz (telefon) üzerinden internete bağlanacak olan cihazlar bu telefon IP’si üzerinden internete çıkış yapabilirler.

Bir bilgisayar, tablet, laptop eğer modem üzerinden (kablolu/kablosuz) internete çıkıyorsa her modem için internet hizmeti veren firma (telekom,smile adsl, superonline v.s.) tarafından 1 adet IP adresi verilir. Yani diyelim ki bir internet cafede bulunan 100 adet bilgisayarın bağlı olduğu modem’e sadece 1 adet dış IP verilir. Hem modem hemde diğer bilgisayarların kendisine ait bir İÇ IP Adresi olduğu halde DIŞ IP sadece 1 tanedir. İnternete çıkış yapan bilgisayarlar bu modemin aldığı DIŞ IP’yi  kullanarak internete çıkış yaparlar.

Sonuç!

IP Adresleri sadece elektronik cihazların birbirini tanıması için kullanılan bir adrestir. Bir başkasının eline gecen IP adresi ile herhangi bir işlem yapılamaz. Hatta hiçbir şey yapılamaz. IP Adresi ile internet geçmişlerinizi göremez, bilgisayarınızı ve elektronik cihazlarınızı ele geçiremezler! Elektronik cihazlarınız (Laptop, Bilgisayar, Telefon) şifreli ve güvenlik duvarları aktif olduğu sürece hiçbir şekilde IP adresi ile cihazınıza erişilmesi mümkün değildir. Kaldı ki web geçmişinizi bir başkasının hackerlerin v.s erişmesi mümkün değildir. Ancak bilgisayarınıza, laptop veya telefonunuza doğrudan erişimi olan bir kişi (eğer silmediyseniz) web geçmişinizi tarayıcıdan görebilir. Bunun dışında doğrudan bilgisayarınızı, telefonunuzu kullanmayan bir kişi web geçmişinizi göremez.

Ayrıca DIŞ IP Adresleri eğer siz size hizmet veren firmaya doğrudan başvuruda bulunmadıysanız değişkendir. Her hafta/ay zaman zarfından kendiliğinden değişirler.

Bol güneşli günler.

Selametle.

4 Yorum

4 Yorum

 1. yakup

  26 Nisan 2021 at 15:06

  bence cok sevındım

 2. anonim

  5 Mart 2023 at 20:15

  İçim rahatladı. Ben Trendyol kadınlar günü yazan linke tıklamıştım IP adresim çalınmıştı büyük ihtimalle değişmiştir.

 3. Omer

  11 Mart 2023 at 00:57

  Statik ip adresimi bulurlarsa napabilirim

  • efe

   13 Haziran 2023 at 01:04

   servis sağlayıcını arayıp değiştirtmeni öneririm o ip adresin ile yasal olmayan işlemler yapılırsa şüpheli duruma düşebilirsin

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı