Bilgi

Yazıcı Çeşitleri


Yazıcıları her hangi bir dosyayı veya bilgileri kağıda dökmek için kullanılır. Yazıcılar bilgisayarın çıktı aygıtlarından bir tanesidir. Üç çeşit yazıcı tipi vardır;

a) Nokta Vuruşlu Yazıcılar: Bu tür yazıcılar daktilolarda kullanılan tekniğe benzerler. Her bir baskı iğnesi basılmak istenen görüntüyü oluşturan karakterleri basar. Nokta vuruşu yazıcılarda iğne sayısı arttıkça çözünürlükte o kadar artmaktadır.

b)Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Günümüzün en yaygın yazıcılarıdır. Bu yazıcılar renkli çıkış verdikleri için en çok tercih edilen yazıcı türüdür. Kaliteli baskı için özel kâğıtlara ihtiyaç duyulması gibi dezavantajlara sahip. Baskı başlığı soldan sağa doğru hızlı bir şekilde (saniyede ortalama iki defa) kâğıt üzerine gidip gelir. Bu şekilde sayfanın sonuna kadar baskıyı oluşturur.

c)Lazer Yazıcılar: Lazer, basılacak sayfadaki bilgiyi lazer tarama ünitesine gönderir. Böylece basılacak sayfanın görüntüsü oluşturulur. Baskı maliyeti diğer yazıcılara oranla oldukça düşüktür. Kullanılan tek bir tonerle binlerce sayfa basılabilir.

Detaylı Bilgi İçin >>> Devamı Oku

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı