Bilgi

Bilgisayar İç Donanım Birimleri


ANAKART

Anakart bilgisayarın bütün parçalarını üstünde bulunduran ve bilgisayarın diğer parçaları arasında en önemli olan devre kartıdır.Anakart olmadan hiçbir sistem çalıştıramayız. Günümüzde anakart üreticelerine Asus,Intel,Gıgabyte,MSI örnekleri verilebilir. Kısacası anakart bilgisayar birimlerini çekip çeviren ve tüm dağılımlarını sağlayan önemli bir parçadır.

GÜÇ KAYNAĞI

Bu parça olmadan bilgisayarın hiçbir anlamı yok bu parça olmadan bilgisayara elektrik gitmez ve diğer parçaları çalıştıramazsınız.Güç kaynakları hem şebekeden gelen elektriği düşürürerek parçalara dağıtır,hemde tüm bilgisayar için gerekli enerji gereksinimini sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar.

İŞLEMCİ

Bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen işlemciler olmadan hareket dahi edemez. Tıpkı insanların beynine benzetilen bu durumda nasıl ki insan beyni olmadan hiçbir işleme ve harekete tabii tututalamayacağı için , işlemciler de aynı kafededir. Klavyeden basmış olduğunuz bir tuş ile fareyi hareket ettirdiğiniz alanlar dahil tüm işlemler iletilir ve çok kısa bir süre içerisinde eyleme dönüşerek çalışır.

RAM (RANDOM ACCES MEMORY)

Bilgilerin depolandığı geçici olarak tutulduğu hafıza türüdür.Çalışan programlar ve işlemler RAMa kaydederek belirli bir süre hafızasında tutar.

HARDDİSK (HDD)

Bilgisayarda yazmış olduğumuz veya yüklediğimiz hazır olarak planladığımız tüm verileri kalıcı olarak saklamak için kullanılan birimdir.Verileri kaydederken yine içierisinde yer alan okuma ve yazma kafalarını kullanarak kaydetme işlemlerini sağlamaktadır.

FAN (SOĞUTUCULAR)

Bilgisayarı soğutmaya yarayan birime Fan denir.Fanlar bilgisayarın içerisine monte edilmiş,parçaları soğutmak için görev yapan iç donanım birimidir.

SES KARTI

Bilgisayarda bulunan dijital ses verilerini analog ses sinyallerine ve aynı zamanda analog ses sinyallerini de bilgisayarda işlenebilecek dijital sinyallere dönüştüren iç donanım birimidir.Ses kartları bu işlemleri çok hızlı gerçekleştirdiği için mili saniyeler içerisinde verileri dönüştürerek bizim duyabileceğimiz şekilde yansıtmaktadır.

EKRAN KARTI

Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak veya anakart üzerinde chipset içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır. Günümüzde ekran kartları için Gpu üreten iki büyük firma bulunmaktadır. Nvidia ve AMD aralarındaki sürekli rekabetten dolayı her geçen gün Gpu mimarilerini güçlendirmekte ve kapasitelerini arttırmaktadır.

bilgisayar

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı