Bilgi

Bilgisayar için UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) nasıl seçilir?


Değişik özellikte ve farklı kullanım alanlarına göre Kesintisiz Güç Kaynakları kullanılmakta. Aslında Kesintisiz Güç Kaynakları dediğimiz UPS (yada KGK- Kesintisiz Güç Kaynağı) kullanım alanları daha çok enerji ihtiyacı az olan elektronik bileşenler için kullanılmakta. Bunların başında ise bilgisayar ve bilgisayar sistemlerine bağlı çevresel bileşenlerden (modem, yazıcı, fax v.s) geliyor.

Ancak bireysel olarak bir güç kaynağı almayı planlıyorsanız çok büyük bir güç kaynağı almanıza gerek yok. Zaten kesintisiz güç kaynağını kullanımdaki amaç jeneratör mantığı değildir. Size daima aktif bir elektrik enerjisi sağlamak için değildir. Amaç elektrik kesildiği bilgisayarlarınızın veya ilgili cihazların elektrik kesintisinden zarar görmesini önlemek, bilgilerinizi kaydetmeniz için zaman sağlamak, elektriğin gidip gelmesi ile arada geçen kısa zamanı bertaraf etmek için kullanılır. Yani alacağınız bir Kesintisiz Güç Kaynağı bana uzun zaman elektrik enerjisi sağlasın mantığı yanlıştır.

Kişisel bilgisayarınız için alırken bilgisayarınızın harcadığı enerjiye göre bir Kesintisiz Güç Kaynağı seçmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin: 350 watt harcayan bir bilgisayarınız varsa ve 600VA değerinde bir güç kaynağı satın aldıysanız bu cihaz sizi ortalama 10 dk felan idare eder. Eğer 500 watt enerji tüketimi olan bilgisayarınız varsa o zaman 800VA üstü bir cihaz almanız sizin için en doğru tercih olacaktır. Ayrıca kullandığınız Power Supply/Güç Kaynağıda önemlidir.

Şöyle bir yol izleyin;

Herhangi bir elektronikçiden veya tanıdığınız bir yerden Pens Ampermetre alın ve bilgisayarınızın kaç amper çektiğini ölçün. Aldığınız değeri Watt’a çevirerek ne kadarlık bir güç tüketimi olduğunu bulun ve ona göre bir KGK dediğimiz güç kaynağı seçimini yapın.

Şimdi Püf Noktalar;

Diyelimki 800VA bir Kesintisiz Güç Kaynağı aldınız 800/1.67 (sabit)= 480 Watt oluyor. Yani güç tüketiniz 480 Watt’a yakında bunu tercih edin. Klasik bilgisayarların çoğu 300 Watt civarın enerji tüketimi yaptığından genelde 600VA UPS kullanılır. Buda sizi 10 dk idare eder. Dilerseniz birden fazla bağlayabilirsiniz ancak buda kısa sürede bitmesine neden olur. Not: 1.67 değeri yaklaşık bir değerdir. Kolaylık olsun diye bu sayı kullanılır.

Hesaplama Bilgileri;

amp = watt / volt >>> amps = 1W / 12V = 0.083333A

amps = watts / (PF × volts) >>> amps = 1W / (1 × 120V) = 0.008333A

amps = watts / (PF × volts) >>> amps = 1W / (1 × 230V) = 0.004348A

watts = amps × volts >>> watts = 1A × 12V = 12W

 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı