Bilgi

mAh (Miliamper-Saat) Nedir?


mAh (Milimper-Saat)  İngilizce Miliampere-Hour kelimelerinin kısaltılmışıdır. mAh (Miliamper-Saat) herhangi bir bataryanın tek seferde toplam ne kadar miktarda enerji depolayabildiğini gösteren bir ibaredir.

mAh değeri yüksek olan herhangi bir telefon,laptop, fotoğraf makinası bataryası daha uzun süreli bir kullanım sağlamaktadır. Aynı zamanda mAh değeri yükseltikçe bataryalar daha büyük boylara ve ağırlıklara ulaşmaktadır. Aynı zamanda şarj edilme zamanıda uzamaktadır.

Örnek vermek gerekirse 2500 mAh gücündeki bir batarya ile 5000 mAh değerindeki bir batarya arasında çeşitli farklar bulunmaktadır.  2500 mAh gücündeki batarya 5000 mAh değerindeki  bataryaya göre daha kısa zamanda şarj edilebilir, hafif ve depolanabilir şarj ölçeği daha azdır.

Tabi burda unutulmaması gereken bir durum söz konusudur. Her telefonun enerji harcama oranı farklı olduğundan bataryanın bitme süresi telefondan telefona göre değişir.

Ayrıca mAh diğer adıyla Miliamper-saat bir enerji birimi değildir. Mesela bataryalı bir sistemde, iletilen enerjinin net hesabı, boşalma sırasında iletilen güçle tümleşik olması gerekir.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Amper-saat

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı