Bilgi

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir?

Kesintisiz Güç Kaynağı (Uninterruptible Power Supply – diğer adıyla KGK veya UPS) şebeke sisteminden enerji sağlayan herhangi bir elektrik veya elektronik cihazın şebekede meydana gelebilecek tolerans dışı yüksek veya düşük enerji (çöküntüler, yükselmeler, ani değişikler ) akışını düzenleyen veya kesilmesini önleyen enerji sistemleridir diyebiliriz.

Kesintisiz Güç Kaynağı Nerelerde Kullanılır?

Kesintisiz güç kaynağının kullanım amacı genellikle bilgisayar veya bilgisayar sistemlerine bağlı çevresel birimler gibi elektronik sistemlerin kesintisiz ve sağlık bir şekilde çalışmasını, korunması sağlayarak şebekede meydana gelen kesintiler veya dalgalanmalarda düzenli bir enerji akışı sağlamaktır.

Kesintisiz güç kaynaklarının en önemli özelliği şebeke enerjisinde meydana gelen ani değişikliklerde gerilim ve frekans değerlerinde standart bir enerji üretmesidir. Bir diğer özelliği ise şebekeden enerjinin kesilmesi durumunda veri kaydeden veya veri bulunduran bilgi ünitelerinin (bilgisayar, yazıcı,fax) yaşanacak kesintiden kurtarmaktır. Ancak burada unutlmaması gereken durum Kesintisiz Güç Kaynaklarının bir Jeneratör olmadığı ve daimi elektrik sağlamak için kullanılan cihazlar olmadığıdır. Ana görev meydana gelecek elektrik kesintisinde otomatik olarak dvereye girerek kısa süreliğine elektrik enerjisi sağlamaktır.

Kurumsal büyük yapılarda KVA biriminde OnLine UPS kullanmaktır. Bu cihazlar maliyeti yüksek ve pahalı olmasına karşın çok sayıda bilgisayarın ve bağlı bileşenlerin elektrik enerjisini yüklenirler.

Bireysel olarak bir Kesintisiz Güç Kaynağı planlandığında (1-2 Bilgisayar) Line Interactive UPS modelleri kullanılabilir. Genellikle bu modeller bireysel kullanım içindir. 1 veya 2 Adet Bilgisayar, Fax, Modem, Yazıcı v.s.

Kesintisiz Güç Kaynağı Çeşitleri Nelerdir?

Kesintisiz Güç Kaynakları Çalışma şekline göre: • OnLine KGK • Off Line KGK • Line Interactive KGK olarak gruplandırılabilir.

  1. Online UPS: Kullanılan elektriği daima kesintisiz güç kaynağından alan, şebeke gerilimi varsa şebekeden akülerini şarj eden kesintisiz güç kaynağı çeşididir.
  2. Off-Line UPS: Şebeke elektriği uygun olan değerler halindeyse elektriği doğrudan şebekeye bağlar ancak değerler farklı olduğunda kesintisiz güç kaynağından beslenen UPS türüdür.
  3. Line-Interactive UPS: Şebeke elektiriği varsa şebekeyi ayarlayarak yüke veren, şebeke kesildiğinde kesintisiz güç kaynağı konumuna geçen ve kısa süreli besleme yapabilen çeşididir.

Kaynakça:

  • https://tr.wikipedia.org/
  • http://www.acdc.com.tr/tr/bilgi_merkezi.htm
  • http://www.esis.com.tr/Uploads/GenelDosya/kesintisiz-guc-kaynagi-klavuzu-9410.pdf

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı