Bilgi

Bilgisayar Virüsü Nedir? Virüs Neden Yapılır?


Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bilgisayar virüsü kullanıcının izni ya da bilgisi olmadan bilgisayarın çalışmasını değiştiren kendisini diğer dosyalarda gizleyebilen bir tür bilgisayar programıdır. Bilgisayar virüsü kötü yazılım (MALWARE) denilen geniş alanı belirtmek için kullanılsa da gerçek gerçek virüsün iki görevi vardır. Bu görevler:

  • Kendini çoğaltmalı
  • Kendini yürütmeli

Bilgisayar virüsleri bazı ana bölümlerde incelenir. Bu ana bölümler şunlardır:

1) Dosya virüsleri: Asalak virüsleridir bulaştığı dosyaların ya da programların kodlarını alır gelecek seferde dosya ya da program çalıştırıldığında virüs kendini etkinleştirir.

2) Dos virüsleri: Bilgisayara donanımsal zarar veren virüslerdir.Küçük boyutlu virüsler açıldığında işleme koyulurlar.

3) Ağ virüsleri: Yerel ağlarda ya da internet üzerinde hızlı yayılırlar. Genelde klasörler üzerinden yayılırlar. En çok saldırdıkları yer ise savunmasız buldukları sistemlerdir.

4) Sentineller: Bu virüsler çok gelişmiştir. Bu virüs kendisin yapan kişiye bulaştığı bilgisayarı kumanda etme yetkisi verir. Virüslerin çalışır vaziyette olmadan saklanma yerleri çoktur. Bu yüzden bu virüslerin başıboş bırakılmamalıdır.

Yukarıda görüldüğü gibi bilgisayar virüslerin çok çeşidi olduğu gibi çok da etkileri vardır. Bu etkiler şunlardır:

Bazı virüsler dosyalara zarar vermek, silmek disketleri formatlamak gibi programlandığı gibi bilgisayar içinde çoğalmayı bir takım mesajlar göstererek dikkat çekmeyi başarır. Amaçları ise bilgisayarın yavaşlaması hatta çökmesine neden olmak istemesidir.

Bilgisayar Virüsü Neden Yapılır?

Bilgisayar virüsleri kendileri doğup gelişemezler ne yazılımdaki hatalar çoğalamazlar. Virüsler genelde programcılar ya da virüs yazılımı kullanan şahıslar tarafından yaratılırlar bu virüsler ancak programlandığı gibi çalışırlar. Bu virüsleri üreten kişilerin birçok amacı olabilir. Genelde ise araştırma amaçlı belirli şirketler saldırmak için siyasi içerikli mesajlar yaymak için ya da internet korsanlığı finansal kazanç için yazılabilirler. Bunun yanı sıra virüs programcısı virüslerin sistemler üzerindeki zararlarını göstermek içinde yazabilir. Çoğu virüs programcısı saldırdıkları bilgisayar üzerindeki anti virüs programlarına karşı rekabet etmekten memnun oldukları için bu programlara karşı mücadele ederler. Bazı virüsler ise iyi oldukları söylenebilir çünkü bulaştıkları programların kendilerini geliştirmelerini sağlarlar bir tür bağışıklık kazandırılır. Ya da programdaki zararlı virüsleri yok ederler. Ancak bu tür virüsler çok nadirdir. Bunun yanı sırada zayıf yazılmış olan virüsler iyi virüs olsa da yanlışlıkla zararlı virüse dönüşebilir. Bu dönüşüm şu şekilde olabilir iyi olan bir virüs dosyasını yanlış tanımlaya bilir faydalı bir dosyayı yanlışlıkla silebilir. Çünkü bilgisayar kullanıcısından bağımsız hareket edebilir. Bu tür yan etkileri olan virüsler sorunu ne kadar çözebileceği de belli değildir. Hukuk kurallarında da virüs yaratmak suçtur. Virüs programları bu sebeplerden yapılır. Birçok çoğalma taktikleri vardır. Bu taktikler:

Virüsler üreyebilmesi için çalıştırılması ya da hafızaya kaydedilmesi gerekir. Bu yüzden virüsler programları çalıştırırlar. Eğer bilgisayarı kullanan kişi virüslü programı çalıştırırsa virüsün kodunu çalıştırmış olur virüsler çalıştıklarını gösteren davranışlarda bulunurlar. Bu davranışlar şu şekildedir birincisinde bulaştıkları programa girdikten sonra hemen başka programa bulaşmaya çalışırlar. İkincisi ise çalıştırıldıklarında kendilerini programa yüklerler kontrollü bir şekilde arka planda kalırlar böylelikle bütün dosyalar ulaşabilirler.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı