Bilgi

Trojan (Truva Atı) Nedir?


Türkçemizde Truva Atı olarak bilinen Trojan virüsü kullanıcılara zararsız ve kullanışlı görünen programların etkin hale getirilmesi sonucu bilgisayara bulaşır . Trojan virüsü çok tehlikeli bir virüstür ve bilgisayarınıza bulaştığı an itibariyle anlık olarak tüm veri takibini yapabilir . Trojan virüsünü bilgisayarınıza yediren kişi tıpkı internet kafelerdeki ana bilgisayar kullanıcıları gibi bilgisayarınızı uzaktan erişimle takip edebilir ve masa üstünüze bağlanarak o ana bilgisayarınızda ne yapıyorsanız izleyebilir ve bilgisayarınızdaki tüm bilgilerinizi kopyalayabilir .

Trojan virüsü sistemimize bulaştığı andan itibaren kullanıcısı olduğumuz tüm e-mail adreslerinin şifrelerini Trojan ’ ın içerisindeki keyloger özelliğiyle bilgisayarımızı uzaktan takip eden kişiye gönderir kişi o an sistememizi takip etmese bile keyloger özelliği otomatik olarak şifreleri kötü niyetli kişinin bilgisayarına gönderir . Yani buradan anlayacağımız Trojan virüsü bilgisayarımıza bulaştığı andan itibaren Facebook , twitter ve instagram dahil diğer kullanmış olduğumuz tüm sitelere girerken kullandığımız şifreler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir ve o andan itibaren bu sitelerden herhangi birine bağlanırken hatalı şifre ibaresiyle karşılaşabiliriz . Trojan virüsünün bir özelliğide karşıdaki kişi istediği an bilsayarımıza bağlanabilir ve  Webcam ve mikrofonu istediği anda etkinleştirebilir karşıdan o an bulunduğumuz yeri izleyim orada konuşulan her şeyi dinleyebilir buda Trojan ‘ ın bana göre en tehlikeli özelliklerinden birisidir .

Eğer Trojan bilgisayarımıza bulaştıysa ve biz bilgisayarımızdan online bankacılık işlemleri yapıyorsak karşıdaki kötü niyetli kişi o andan itibaren tüm bankacılık şifrelerimize ulaşabilir ve bizi çok zor bir duruma sokabilir . Trojan ’ ı tehlikeli yapan asıl özelliklerinden biriyse resim , video , özel dosyalar , sosyal medyadaki   kullanıcı hesaplarımızın şifreleri ve hatta bankacılık şifrelerimiz karşıdaki kötü niyetli kişilerin eline tek tek geçerken eğer trojanı kullanan usta birisi ise trojan sistemimizde hiç fark edilmeyecek ve biz durumun hiç farkına varmadan saydığım tüm şeyler kötü niyetli kişilerin eline geçecek taki bilgisarımızı formatlayana kadar bu durum böyle devam edecek .

Peki bu Trojan virüsü bilgisarımıza nasıl mı bulaşır ? Trojan biz kullanıcılara zararsız olarak görünen programların içerisinde , internet indirdiğimiz resimlerde , videolarda , oyunlarda ve filmlerde gizlenerek bilgisayarımıza bulaşır . Trojan virüsü en çokta + 18 adult sitelerde bulunur o yüzden girdiğimiz sitelere ve e – posta adresimize gelen maillere çok dikkat etmeliyiz . Bilgisayarımızı en azından lisanslı ve kaliteli antivirüs programları ile korumalıyız bu programların bize çok büyük faydası dokunacaktır . Eğer kaliteli bir antivirüs programınız varsa ve Trojan ‘ ı bilgisayarınıza bulaştırmak isteyen kişi usta bir hacker değilse Trojanın ‘ ı antivirüs programından gizlemeyi başaramaz ve antivürüs programınız Trojan ‘ ı bilgisayarınızdan uzak tutmanıza yardımcı olur .

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı