Bilgi

Biyolojik Mücadele Nedir?


Biyolojik mücadele, zararlıların populasyonlarını düşürmek için kimyasal maddeler yerine populasyonlarını düşürecek diğer canlıların kullanılması. Kültür bitkilerinde zararlılar ve yabancı otlar aleyhine yaşayan organizmaları kullanmak suretiyle zararlı populasyonu ekonomik zarar eşiği altında tutmak amacıyla yapılan çalışmalardır.

  • Predatör: Zararlı böcekleri yiyenler.
  • Parazitoid: Zararlı böceklerin yumurta,larva,pupa ve erginleri üzerine ya da içerisine yumurta bırakan ve ergin öncesi dönemini onların içerisinde beslenmek suretiyle devam ettiren ve böylece ölümlerine neden olan canlılar.
  • Patojen: Zararlı böcekleri hastalandıranlar.
  • Vektör: Genel olarak taşıyıcı anlamına gelir.Hastalığın taşınmasını sağlayan böcekler.

Kızılçam ağaçlarının yapraklarını yiyerek, gelişimini olumsuz etkileyen çam kese böceğiyle doğal yöntemlerle mücadele eden orman ekipleri, laboratuvarda ürettikleri ve sadece çam kese böceği yiyen ”Calosoma” adlı böcekleri ormana bırakıyor.

İzmir- İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye’deki ormanlarda özellikle kızılçam ağaçlarının yapraklarını yiyerek gelişimini olumsuz etkileyen çam kese böceği sayısında son yıllarda artış oldu. Kızılçam ağaçlarının tüm gövdesini saran ve ağacı yanmış gibi gösteren çam kese böceklerinin, genellikle kış aylarında yapraklarını yedikleri ağaçların gelişimini ve büyümesini azalttığı bildirildi. İlkbaharda ağaçlardan toprak altına inen çam kese böceklerinin sonbahar mevsiminde yeniden ağaçlara çıktığı öğrenildi.

İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi çam kese böceklerinin kızılçam ağaçlarına verdiği zararın bazı yıllar büyük boyutta olduğunu ifade etti. Çiftçi, geçen yıl da ağaçlara büyük zarar veren çam kese böceklerinin kızılçam ağaçlarının yapraklarını yiyerek beslendiğini, mart veya nisan aylarında ağaçtan ayrılıp toprağın altına girdiğini söyledi.

“Kimyasal mücadele doğaya zarar verir”

Doğanın ve çevrenin zarar görmemesi için çam kese böceğiyle mücadelede kimyasal ilaç kullanmadıklarını, biyolojik mücadeleyi seçip ”Calosoma” böceği üreterek, ormana bıraktıklarını belirten Çiftçi, şunları ifade etti:

”Çam kese böcekleri bazı ağaçlarda yenecek yaprak bırakmıyor. Ancak, hiçbir çam ağacı, çam kese böceğinin yapraklarını yemesinden dolayı kurumaz. Bu ağaçlar mayıs veya haziran aylarında yeniden yeşerir. Sadece gelişimleri yavaşlar. Doğada çam kese böceklerini tamamen bitirmek, sıfırlamak mümkün değil. Çam kese böcekleriyle kimyasal mücadele yapılması, doğaya büyük zarar verir. Kimyasal ilaçlar hem ağacı, hem de ölen çam kese böceklerini yiyen kuş, solucan, kertenkele gibi ormanda yaşayan hayvanları da öldürebilir. Bu nedenle çam kese böcekleriyle biyolojik ve doğal mücadele yöntemini seçtik. Bunun için çam kese böceklerini yiyen ‘Calosoma’ adlı böceğin üretimine başladık. Antalya ve Muğla yöresindeki ormanlarda bulunan bu böceklerden İzmir’e getirdik. İzmir, Bergama, Manisa ve Akhisar’da kurduğumuz laboratuvarlarda ürettiğimiz ‘Calosoma’ böceklerini, çam kese böceklerinin yoğun bulunduğu ormanlık alanlara bıraktık. Orman Genel Müdürlüğü, geçen sene bizden 15 bin ‘Calosoma’ böceği üretimi yapılmasını istemişti. Biz, 38 bin adet üretip ormanlara bıraktık. Bir ‘Calosoma’ böceği, günde 8-10 tane çam kese böceği yiyor ve azalmasına neden oluyor. Ayrıca, adacık yöntemini de uyguluyoruz. Ormanlarda yaşayan bir sinek türü, çam kese böceğinin üzerine yumurtasını bırakıyor. Üzerine sinek yumurtası bırakılan çam kese böceği kuruyarak ölüyor. Ormanın uygun yerlerinde adacıklar kuruyoruz. Çam kese böceklerini toplayıp bu adacıklara bırakıyoruz. Sinekler de adacıklardaki çam kese böceklerinin üzerine yumurtasını bırakarak ölmesine neden oluyor.”

Çiftçi, çam kese böceklerinin tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını, ancak önümüzdeki yıllarda sayısının önemli oranda düşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

Kaynak:cumhuriyet.com.tr

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı