Bilgi

DoFollow & NoFollow Link Nedir? Farkları Nelerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “DoFollow ve NoFollow Link Nedir? Farkları Nelerdir?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Arama motoru optimizasyonu hakkında sık duyduğumuz kavramlarından ikisi DoFollow & NoFollow olduğunu söyleyebiliriz. SEO ile ilgili içeriklerde genel olarak bu iki kavramın aynı derecede önemli olduğu söylenir. Bu yazıda DoFollow ve NoFollow terimlerinin ne olduklarını ve nasıl kullanıldıklarından bahsedeceğim. Özellikle SEO için yeni olan ya da hala DoFollow ve NoFollow hakkında bilgisi olmayanlar için yararlı olacağını düşünüyorum.

NoFollow Link Nedir?

Nofollow, arama motorlarının botlarına, verilen bağlantının arama motoru dizinindeki bağlantı hedefinin sıralamasını etkilememesi gerektiğini belirlemek için kullanılan bir HTML niteliktir. Bu özellik sayesinde kalitesi bilinmeyen web sitelerinin linki verildiğinde arama motoru sıralamasının bozulmaması sağlanır. Bu özellik Matt Cutts ve Jason Shellen tarafından 2005 yılında tanıtılan bir kavramdır.

DoFollow & NoFollow Arasındaki Fark Nedir?

NoFollow link özelliği, arama motoru botunun bağlantıyı takip etmesine izin vermez. Yani bir linke nofollow eklediğinizde o site sizin sitenize zarar vermez. Genelde arama motorları bu özelliğe dikkat eder. Bu yüzden kaynağını bilmediğiniz bağlantılara link verirken bu özelliği kullanmanızda fayda var.

Nofollow Link Bağlantısı Örneği:

<a href="http://websiteadi.com" rel="nofollow"> Web Sitesi </a>

DoFollow bağlantıları ise, Google’ın (tüm arama motorlarının) onları izlemesine ve web sitemize erişmesine izin verir. Aslında linke herhangi bir özellik vermediğimizde bu olay dofollow olarak tanınıyor. Yani verdiğiniz bu linkin içeriği kötüyse SEO puanınızda sizi etkileyebilir.

Dofollow Link Bağlantısı Örneği:

<a href="http://websiteadi.com"> Web Sitesi </a>

Not: Varsayılan olarak tüm köprüler DoFollow’dur. Dolayısıyla, bir bağlantı yapmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Bazı No-Follow Türleri

Robots Meta Tag: Bu, botlara / tarayıcılara / örümceklere sayfadaki tüm bağlantıları izlememesini söyler.

<meta name="robots" content="nofollow"/>

Bağlantı Özniteliği: Bu, arama motorlarına sadece verilen linkin izlenmemesini söyler.

<a href="http://websiteadi.com" rel="nofollow"> Web Sitesi </a>

Bu yazıda kısaca DoFollow ve NoFollow terimlerinin ne anlama geldiklerini ve ne işe yaradıklarından kısaca bahsetmeye çalıştık. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı