Bilgi

Mikrofon Sesi Karşıya Gitmiyor (Kesin Çözüm)


Bilgisayarınız için kullandığınız kulaklık mikrofonu (veya doğrudan sadece mikrofon) sesi karşı tarafa az, hışırtılı (cızırtılı) gidiyor veya hiç gitmiyorsa birkaç adımda bu sorunu çözebilirsiniz. Öncelikli olarak bilgisayarınızın sağ alt kısmında bulunan ses simgesine sağ klikleyin ve açılan panelde “ses efekti” sekmesini seçin.

Açılan panelden aşağıdaki gibi “Kayıt” sekmesine ve “Mikrofon” yazan yerin üzerini klikleyip (veya sağ klikleyip) “Mikrofon Özellikleri” penceresini açın. Buradan “Düzeyler” sekmesine gelin. Mikrofon ses özelliğini 100‘e ve Mikrofon Bas‘ını +10.0 dB‘ye getirin.

Buraya kadar her şey tamam. Şimdi üstteki fotoğrafta eğer “Genel, Dinle, Düzeyler, Gelişmiş” seçenekleri dışında “Geliştirmeler” diye bir seçenek bulunmuyorsa muhtemelen driver yani sürücünüz güncel değil sonucuna varacağız. Realtek resmi sitesine (burada) gidip driveri indirelim.

İndirme linkini kliklediğinizde karşınıza bir onay kutucuğu ile mail adresinizi girmeniz gereken bir textbox gelecektir. Onaylayıp mail adresinizi girin ve “Download This File” diyelim. İndirme linki mail adresinize gelecektir. (İndirme bağlantı hızınıza göre yaklaşık 10 dk sürebilir ve kurulum tamamlanınca bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir.) Driveri indirdikten sonra çalıştırıp bilgisayarınıza kurun. Kurulum tamamlandıktan sonra tekrar bilgisayarınızın sağ alt kısmında bulunan ses simgesine sağ klikleyin ve açılan panelde “ses efekti” sekmesini seçin. Açılan panelden aşağıdaki gibi “Kayıt” sekmesine ve “Mikrofon” yazan yerin üzerini klikleyip (veya sağ klikleyip) “Mikrofon Özellikleri” penceresini açın. Buradan “Geliştirmeler” sekmesine gelin. Anlık Mod, Gürültü Tutma, Akustik Eko İptali checkboxları seçili hale getirin ve tamam diyelim. İşlemimiz tamamlandı. Artık mikrofonu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Not: Bazen ayarlar kendiliğinden değişebilir. Eğer sesiniz az gidiyorsa yukarıdaki ayarları tekrar kontrol ediniz. Ayrıca aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. mert

    25 Kasım 2020 at 19:18

    realtek indirdim ancak geliştirmeler kısmı çıkmadı

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı