Bilgi

Windows 10 Bluetooth Nasıl Açılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Windows 10 Bluetooth Nasıl Açılır?” sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağız.  Bluetooth, kablo bağlantısını ortadan kaldıran kısa mesafe radyo frekansı (RF) teknolojisinin adıdır. Bluetooth, 1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilmiştir.

Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar. Bluetooth teknolojisi 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir. 24 MBPS‘ye kadar veri aktarabilen Bluetooth destekli cihazların etkin olduğu mesafe, yaklaşık 10 ila 100 metredir. IEEE nin belirlemiş olduğu IEEE 802.15.1 standardı içerisindedir.

Yöntem 1: Windows 10 Bluetooth Açma

Windows 10’da Bluetooth özelliği default (varsayılan) olarak “Kapalı” durumda gelmektedir. Bluetooth özelliğini açmak için  Başlat sekmesine klikleyerek veya Windows Logosu ile I Tuşuna birlikte basarak “Ayarlar” penceresini açıp buradan “Cihazlar” seçeneğini seçiyoruz.

Gelen pencereden “Bluetooth ve Diğer Cihazlar” sekmesinden Bluetooth özelliğini “Açık veya Kapalı” duruma getirebilirsiniz.

Yöntem 2: Windows 10 Bluetooth Açma

1- Aşağıdaki gibi bilgisayarınızın sağ alt kısmında bulunan bildirim simgesine klikleyip açılan sağ yan panelden genişlet seçeneğini seçiyoruz.

2- Genişlet dedikten sonra “Bluetooth” simgesine kliklediğimizde mavi renkte “Açık” uyarısı belirecektir. Tekrar kliklediğimizde özellik kapancaktır.

Windows 10 Bluetooth Nasıl Kullanılır? >>> Devamı Oku

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı