Bilgi

Botnet Saldırısı Nedir? Botnet Saldırılarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?


Botnet saldırıları, temelde birçok bilgisayarın tek bir noktadan kötü amaçlar doğrultusunda yönetilmesi demektir. Bir tür virüs ile bilgisayarınıza bulaştırılan erişim programları ile kötü niyetli bilgisayar korsanlarının binlerce zombiden oluşan ordusuna kolay bir şekilde katılabilirsiniz. Bir Botnet sahibi saldırgan, ağındaki tüm bilgisayarları dünyanın herhangi bir yerinden kolay bir şekilde yönetebiliyor. Botnet ağındaki masum kullanıcılarda, saldırganların siber suçlarına haberleri bile olmadan büyük destek oluşturuyor.

Botnet’lerden Korunma Yöntemleri

Botnet saldırılarından korunmanın en etkin yolu, saldırı gelmeden önce gerekli önlemleri almaktır. Birçok güvenlik yazılımından birini indirip bilgisayarınızda tarama yapabilirsiniz.  Tabiki en büyük savunmalardan biri de, bedava program ve müzik vaadeden sitelerden olabildiğince uzak durulmalıdır. İndirdiğiniz mp3’ler zararsız gibi görünebilir, ama unutmayın ki bunun içerisinde gizlenmiş bir botnet virüsü, bilgisayarınızı Zombi Ordusuna dahil ederek, bilgilerinizi çalabilir. Güncel yamaları barındırmayan işletim sistemi, Anti-Virus ve Firewall yazılımı kullanmayan kullanıcıların büyük çoğunluğu çeşitli saldırılara maruz kalır ve Virüs/Trojan/Solucan tehlikeleriyle baş başa kalırlar (her ne kadar anti-virüs yazılımı kullanılsa da gerekli güncellemeler yapılmazsa her zaman tehdit altındasınız demekdir.)

1- Bilgisayarınızda yüklü olan anti-virüs programının güncel olduğundan ve/veya programın kendini otomatik güncellediğinden emin olun.

2- İnternet üzerinden gelen trafiği sürekli denetim altında tutan firewall (güvenlik duvarı) yazılımları kullanın.

3- İnternetten bir program indirirken çok dikkatli olun. İndirdiğiniz programının güvenilirliğinden, indirdiğiniz web sayfanın bilinilirliği ve güvenilirliğinden ve her şeyden önce indirdiğiniz programı virüs taramasından geçirdiğinizden emin olun.

4- İşletim sisteminizin güncel olduğuna ve en son güncellemelerin yüklü olduğuna emin olun. Örneğin Windows 7 işletim sistemi kullanıyorsanız Başlat – Denetim Masası – Sistem ve Güvenlik – Windows Update adımlarından işletim sisteminizin güncel olup olmadığının öğrenebilirsiniz.

5- E-Posta ile gelen dosyalara devamlı şüphe ile yaklaşın. Dosya uzantısı .pif, .scr, .bat, .exe, .zip, .rar ise dikkatli olun. Eğer dosyanın uzantısından emin olamıyorsanız, Windows İşletim Sistemleri için Klasör Seçenekleri altında yer alan Görünüm bölümündeki “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğini kaldırınız.

Kaynak: http://www.guvenliweb.org.tr/ ve http://www.mugla.pol.tr/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı