Bilgi

SMS’lerin Sonunda B Harfiyle Başlayan 4 Haneli Kodun Anlamı Nedir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “SMS’lerin Sonunda B Harfiyle Başlayan 4 Haneli Kodun Anlamı Nedir?” Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.  Öncelikle bu kodlar mesaj gönderilmesine aracılık eden bilişim firmasının kimlik bilgisini göstermektedir. Bunlara kısaca yönlendirme kodları diyebiliriz. Taşınmış bir numara için alıcı şebeke bilgisini gösteren ve kurum tarafından işletmecilere tahsis edilen yönlendirme kodudur. Söz konusu kodlar, halihazırda, bir işletmeciye numara taşınabilirliği kapsamında bir numara kaynağı tahsis edildiğinde tahsis edilmektedir. Kodun tahsisi için ilave bir işleme ihtiyaç yoktur. Yönlendirme kodlarının  tam listesi için buraya (tıkla) bakabilirsiniz.

2016 yılı Üçüncü Çeyrek Dönemi itibarı ile en fazla abonesi olan 10 İşletmeciye ait yönlendirme kodları aşağıdaki çizelgededir.

  • Turkcell >>> B002
  • Vodafone >>> B003
  • Avea İletişim >>> B001
  • Türk Telekom >>> B030
  • TTNET >>> B019
  • Superonline >>> B159
  • Turknet >>> B020
  • İşnet >>> B015
  • Millenicom >>> B017

Vatandaşların yoğun şikâyetlerine neden olan, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS’ler için BTK’dan 4 haneli kod uygulaması başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) SMS gönderen kişi ya da işletmenin tespit edilebilmesi amacıyla GSM operatörlerine tanıdığı sistemlerini uyumlaştırma süresi başladı. İşletmeciler tarafından abonelere gönderilen SMS’lerde, SMS’i gönderen kişi veya kuruluş, gönderici bilgisi herhangi bir numara kullanmadan mesajın başına alfanümerik karakter ekleyerek mesajı gönderebilmektedir. Bu mesajlar başta dolandırıcılık faaliyetleri olmak üzere kötü niyetli kişilerin tüketicileri aldatmalarına ve vatandaşlarımızı mağdur etmelerine neden olabilmektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 12 Nisan 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile, alfanümerik karakterli CLI’a (Arayan Hat Bilgisi) sahip SMS başlatan işletmeciler tarafından, SMS metninin sonuna gelecek şekilde eklenecek, haberleşmenin gizliliğine yönelik mevzuata riayet edilerek, kendilerine BTK tarafından tahsis edilen Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodu’nun (B ile başlayan BXXX yapısındaki kod) eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Böylece SMS’in hangi işletmeci üzerinden gönderildiği ve dolayısıyla hangi abone tarafından atıldığı tespit edilebilecektir. Yapılan düzenleme ile işletmecilere gerekli hazırlıkları yapmaları için tanınan 6 aylık süre, 11 Aralık 2016 tarihinde sona ermiş olup, alfanümerik başlıklı SMS’lerin sonundaki 4 Haneli kod, ilgili işletmeciyi tanımlamaktadır. İstenmeyen içeriklere dair Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na SMS’deki B Kodu, numara ve sms saati ile birlikte şikayet edilebilecek.

Kaynak: https://eng.btk.gov.tr/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı