Bilgi

BTU (Klima) Nedir? Ne İşe Yarar?


BTU İngilizce “British Thermal Unit” (İngiliz ISI BİRİMİ) sözcüklerinin kısaltılmasıdır. Bir litre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Klimalarda Btu/h olarak yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır. Bu BTU değeri arttıkça klima maliyeti de artmaktadır. Soğutulacak mekanın büyüklüğünden ziyade daha bir çok etken bu Btu değerini etkilemektedir.

Btu/h (saat) ülkemizde yaygın olarak klimalarda ısıtma-soğutma kapasiteleri için kullanılan İngiliz birim sistemidir. Metrik birim sistemine göre de kcal/h kullanılabilir. Kcal/h 1kg suyun sıcaklığını 1 °C değiştirmek için gereken ısı miktarıdır.

Bir klimanın 1 saatte ortamdan aldığı ya da ortama verdiği enerji miktarı diğer bir deyişle BTU ne kadar yüksek olursa, klimanın performansı da doğru orantılı olarak daha yüksek olacaktır. BTU yükseldikçe, kullanıcılar istedikleri sıcaklığa ya da serinliğe daha hızlı ulaşabilirler. Tam aksi düşünüldüğünde, BTU ne kadar az olursa, klima o kadar yavaş sonuç verecektir ve kullanıcıların belirledikleri ısı değerlerine daha geç oluşacaktır; böylece daha çok elektrik tüketimi yapılacaktır. Aynı durum gereksiz miktarda yüksek BTU’ya sahip klima kullanımı içinde geçerli. BTU hesaplanarak kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için en doğru klima kapasitesi belirlenir ve hangi tip klima alınması gerektiği konusunda da önemli ipuçları elde edilir.

Klima seçiminde en uygun tip ve modeli seçebilmek için, öncelikle soğutma ihtiyacının doğru olarak saptanması gerekmektedir. Klima seçiminin doğru bir bulunması için aşağıda verilen bölgesel katsayılar, üç önemli etken göz önüne alınmalıdır.

Bölgesel Kat Sayılar

Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = Bölge Kat Sayısı x Soğutulacak Alan (m2)

Bölge Kat Sayıları

  • Akdeniz Bölgesi: 445
  • Doğu Anadolu Bölgesi: 308
  • Ege Bölgesi: 423
  • Güney Doğu Anadolu Bölgesi: 462
  • İç Anadolu Bölgesi: 346
  • Karadeniz Bölgesi: 385
  • Marmara Bölgesi: 385

Örneğin Ankara’da yaşıyorsunuz ve 25 m2 oturma odanız için bir klima almayı planlıyorsunuz. Alacağınız klimanın -hızlı bir şekilde fikir vermesi açısından- minimum BTU değerini öğrenmek için;

  • Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = Bölge Kat Sayısı x Soğutulacak Alan (m2)
  • Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = 346 Bölge Katsayısı x 25 m2
  • Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = 8.650 BTU

Yani klimada ihtiyacınız olan minimum BTU değeri 8.650’dir.

Detaylı bir şekilde “BTU Hesaplama” için; Devamını Okuyun

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı