Bilgi

Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri | 2021


Klima satın almak istediğinizde aklınıza takılan en önemli soru işaretlerinden bir tanesi de hangi klimayı almalıyım olur. Çünkü hemen her birey için yaz/kış aylarında ortam iklimlendirmesini sağlamak için bir klima seçme konusunda kafa karışıklığı vardır. Söz konusu karışıklığın en büyük nedenlerinden bir tanesi de markaların farklı modeller üretmesidir. Peki hem marka hem de model seçmek adına neleri bilmeniz gerekir?

En iyi klima tavsiyeleri konusunda sizin için hazırladığımız bu rehber sayesinde klima seçerken kafa karışıklığı yaşamayacaksınız. Aksine tereddüt etmeksizin bir seçim yapacak ve ortam iklimlendirmesinde ideal çözümlere ulaşabileceksiniz.

Hangi Klimayı Almalısınız?

Klima seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birbirinden önemli detaylar var. Bir elektronik cihaz olan klimanın farklı özelliklere sahip olmasının seçimi zorlaştırdığı düşünüldüğünde klima seçerken dikkat edilecekleri bilmek sizin adınıza büyük bir avantaj sağlayacaktır. O halde vakit kaybetmeden klima satın alırken nelere dikkat edilmeli? sorusuna cevap bulalım!

Klima Fiyatları

Klima fiyatları, bir klima alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelir. Zira bütçeyi doğrudan belirleyecek ve bireylerin tercihini kusursuz bir noktaya taşıyacak olan fiyatları değerlendirirken diğer detayları da dikkate almalısınız. Çünkü ucuz klima satın almak daima en mantıklı seçim olmaz.

Kaliteli ve kullanışlı bir klima seçmek istediğinizde fiyat/performans değerlendirmesini dikkate almalısınız. Bu noktada beklentilerinize uygun bir klima seçmenin ne denli değerli olduğunu da bilmelisiniz. Ucuz klimanın sizin için ortaya çıkaracağı masrafları düşündüğünüzde pahalı klimayı almak bazen daha mantıklıdır. Sözün özü fiyatı tek başına bir değerlendirme kriteri olarak düşünmemelisiniz.

Fiyatıyla bütçenizi sarsmayan üstelik özellikleri sayesinde kaliteyi ön planda tutan seçenekler için önerilerimize mutlaka kulak vermelisiniz. Bu başarılı bir klima alışveriş macerasına açılan kapı olacaktır.

Klima Kullanım Amacı

Klima satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi de klimayı kullanmak istediğiniz mevsimdir. Bu neden önemli? Klimaların hepsi hem ısıtma hem de soğutma performansı sunmaz. Üstelik iki konuda da çözüm sunan kimi klimalar yüksek performans sağlamaz. Durum böyle olunca kış mevsimine ya da yaz mevsimine uygun bir alternatif tercih etmek gereklidir.

Klimamı her iki mevsimde de kullanmak ve bu kullanımla kaliteyi yakalamak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken sadece tavsiyelerimize kulak vermek olacaktır. Zira size önereceğimiz klimalar her özelliği ile başarıyı sizlere sunacaktır.

Klimanın Enerji Özellikleri

Klimanızın yüksek performans sağlaması açısından arzu ettiğiniz niteliklere sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra çevreci ve bütçe dostu olması adına da enerji verimliliği yüksek bir seçenek olmasına dikkat edilmelidir. Son teknoloji ürünü klimalardan bir tanesini seçmek ve A+++ enerji sınıfından bir klima sayesinde elektrik harcamalarını düşürmek gerekir.

Doğru enerji sınıfı seçmek ve başarılı bir alternatiften yarar sağlamak adına kesinlikle tavsiyelerimizi dikkate almalısınız. Çünkü bu seçim size sadece başarılı bir klima satın almayı değil aynı zamanda enerji harcamalarınızı da neredeyse yarı yarıya indirmeyi vaat edecektir.

Klimanın Kullanılacağı Yer ve Kullanım Amacı

Klima, ortam iklimlendirmesi sağlamak adına kullanılan oldukça değerli ürünlerden bir tanesi olsa da klimanın kullanılacağı alanda rastgele bir tercihte bulunmak doğru değildir. Alan büyüklüğü ve klimanın kapasitesi dikkate alınarak bir seçimde bulunmak oldukça mühimdir. Aksi takdirde satın aldığınız klimanın ısıtma – soğutma performansı arzu edilen dereceye ulaşmaz. Bu da satın alınan klimanın işlevsiz kalmasına neden olacaktır.

Klimaların kullanım yeri ve amacına göre sınıflandırılmasında iklim özelliklerinin çok özel olduğundan söz etmek gerekir. Bu durumda klimayı kullanacağınız bölgenin sıcaklık değerlerini dahi dikkate almalısınız. Zira klimadan tam performans elde etmek adına bu detayı dikkate almak oldukça mühimdir.

Klimanın Kapasitesi

Klima tercihinizi yaparken hangi klimayı almalıyım sorusuna cevap vermelisiniz. Bunun için dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi de hiç şüphesiz kapasitedir. Çünkü klima kapasitesinin az olduğu durumlarda soğutma ya da ısıtma performansı arzu edilen seviyede olmaz. Öte yandan klima kapasitesi gereken seviyenin üzerinde olduğunda enerji verimliliği açısından sorunlar yaşanması muhtemeldir. Bu kapsamda BTU ile ifade edilen klima kapasitesine bir göz atmak oldukça değerli olacaktır.

BTU Nedir?

BTU, hangi klimayı almalıyım sorusuna cevap ararken cevaplamanız gereken konuların başındadır. Peki, BTU olarak kısaltılan ifade aslında nedir?

British Thermal Unit olarak bilinen kavramın baş harflerinden oluşan BTU klimalarla alakalı ısı birimidir. Klimaların 1 saat içerisinde aldığı ya da verdiği hava miktarını gösterir. Bu ısı biriminin doğru bir şekilde belirlenmesi sadece ısıtma – soğutmayı etkilemez. Aynı zamanda enerji verimliliğini de destekler. Bu nedenle de BTU hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz. Bu kapsamda hangi BTU değerinin sizin için ideal olduğunu bilmelisiniz.

BTU Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hangi klimayı almalıyım sorusuna cevap vermek istiyorsanız BTU hesaplamasını aşağıdaki hesaplama formülünü kullanarak gerçekleştirmelisiniz.

BTU hesaplarken dikkat edilecek iki kıstası vardır. Bunlardan ilki alanın m2 cinsinden büyüklüğü ikincisi de bulunduğunuz bölgenin katsayısıdır. Her bölge için bir katsayı belirlenmiş ve bu katsayı üzerinden hesaplamalar gerçekleştirilmektedir. Sıcaklık değerleri ve diğer bazı detayları dikkate alındığı bu katsayıları da dikkate alarak hesaplama yapmalısınız. Yapacağınız hesaplama ile ideal BTU değerini bulabilirsiniz.

Hangi klimayı almalıyım konusunda önemli olan bu detayı siz de dikkate alarak kaliteli bir klima seçimi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı