Bilgi

Cadence Hibrit Boya Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?


Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız “Cadence Hibrit Boya” hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle bu boya türü “Cadence” isimli firma tarafından üretilen “Hibrit Multisurface Craft” (Hibrit Çok Yüzeyli El Sanatları) sektörü için özel olarak geliştirilmiş ve tüm yüzeylerde rahatlıkla tutunabilen su bazlı yeni nesil bir akrilik boya türüdür. Ahşap, cam, seramik, porselen, kumaş, polyester, deri, plastik, metal, duvar, strafor ve kağıt gibi çok farklı yüzeyler de yüksek oranda kapatıcılık sağlar. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilen hibrit boya; -yüzey çok pürüzlü değilse- astar ve zımparalama gibi işlemler gerektirmez. Süper akışkan özelliğinde, dayanıklı bir boyadır. Hatta istenirse deri ve kumaş üzerinde 3’te 1 oranında sulandırılarak kullanılabilir. Fakat diğer türden yüzeyleri boyarken sulandırmaya gerek yok. Eğer havalar çok sıcaksa ve boyamada zorlanıyorsanız, az miktarda sulandırarak da uygulayabilirsiniz. En iyi sonuç için, kuruma süreleri fayanslarda 36 saat, diğer yüzeylerde en az 24 saat oda sıcaklığında bekletilmelidir. Herhangi bir sağlığa zararlı madde içermeyen bu boya türü, CE ve EN71 normlarına uygun olarak üretilmiştir. CE ve EN 71, çocukların kullandığı ürünlerle ilgili olarak uygulanan uluslararası bir standarttır.

Hibrit Multisurface boyayı kullanmak için sünger ya da saten rulo fırça gereklidir. Küçük yüzeye sahip alanlar için de standart yüzey fırçası kullanabilirsiniz. Boya su bazlı olduğu için herhangi bir ayrıştırıcı ile karıştırılmadan direkt sürülür. Boyayı herhangi bir kaba (boya kabı, plastik tabak vs.) boşalttıktan sonra ruloyu bastırmadan boyayı yüzeylere uygulayın. Ayrıca hep aynı yönde boya yapmak zorunda değilsiniz, sağlı sollu ya da yukarı aşağı hareketlerle boyama yapmanız mümkün. İlk katı boyadıktan sonra 24 saat bekleyin. 24 saat geçtikten sonra ikinci katı boyayın. İkinci katı uyguladıktan sonra tekrar 24 saat bekleyip bu kez verniği uygulayın. Verniği uygularken kadife rulo tercih edebilirsiniz. Boyama işlemi bittikten sonra mutlaka vernik uygulayın.

Not: Boyama aşaması tamamlandıktan sonra en iyi sonucu almak için üstüne mutlaka “Cadence Vernikler” kullanılmalıdır. Suya maruz kalan plastik yüzeylerde, lavabo ve duşakabin gibi çok fazla suya maruz kalan alanlarda boyanın kullanılması önerilmez.

Cadence Hibrit Boya‘nın birçok farklı rengi bulunmaktadır. Metalik ve opak olarak ayrılan bu renkler farklı tonlarda yer alır ve ana renkler ile birlikte ara renkler ile desteklenir. Hacim olarak; 120 ml, 500 ml, 2 litre gibi boyları bulunmaktadır. Çeşit olarak ise; yarı mat (en çok kullanılan), metalik ve dora metalik (daha fazla parıltılı) türleri bulunmaktadır.

Cadence Hibrit Boya Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Hibrit Boyayı Sünger Rulo veya Saten Rulo Fırça kullanarak sürmeliyiz.

2- Zıt Kontrast renkler için en az iki hatta üç kat sürülerek kapatılması gereklidir.

3- Katlar arasında 24 saat beklenmeli ve minimum iki kat sürerek boyanın kapatıcılığı sağlanmalıdır.

4- Hibrit Boyanın çeşitli boyları mevcuttur. Her boyda miktar mililitre ve litre olarak hesaplanır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı