Bilgi

Volkswagen’de Işık ve Görüş Paketi Nedir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Volkswagen’de Işık ve Görüş Paketi Nedir?” Sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağız. Işık ve Görüş paketi size hem konforlu hem de güvenli sürüşü birlikte sunar. Bu paketin içeriği modelden modele göre değişmekle birlikte genel olarak aşağıda yer alan donanımlardan oluşmaktadır.

  • Kendiliğinden Kararan İç Dikiz Aynası
  • Yağmur Sensörü Fonksiyonu
  • Far Sensörü Fonksiyonu
  • Eve Geliş “Coming Home” Fonksiyonu
  • Evden çıkış “Leaving Home” Fonksiyonu

Işık ve Görüş Paketi Açıklamaları

1- Kendiliğinden Kararan İç Dikiz Aynası

Kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, gece araç kullanırken arkadaki araçların farlarından dolayı sürücünün gözünün kamaşmasını önleyerek daha fazla konfor ve güvenlik için önemli bir katkı sağlar. İç dikiz aynasının üzerinde yer alan elektronik kontrol ünitesi ve iki adet foto sensörünün oluşturduğu sistemin çalışma prensibinde sensörler aracın ön ve arka bölümünden gelen ışıkları sürekli takip eder ve doğru zamanda otomatik kararmayı sağlaması için elektronik kontrol ünitesine bilgi verir. Pratikte, aracın arkasından gelen ışık, önden gelenden fazla ise, ayna uygun şekilde karartılır. Kararma etkisi ve ardından gerçekleşen aydınlanma, neredeyse gecikmesiz ve kademesiz şekilde gerçekleşir. Bu nedenle sürücü yolculuk sırasında aynayı elle kumanda etmek zorunda olmadığından ve dikkatinin dağılması engellendiğinden dolayı önemli ölçüde güvenlik sağlanır.

2- Yağmur Sensörü

Yağmur sensörü, sileceklerin yağmur şiddetine uygun olarak camları hangi sıklıkla sileceğini otomatik olarak ayarlar. İç dikiz aynasının arkasında yer alan sensör, birden fazla kızıl ötesi LED ve bir adet merkezi algılayıcıdan oluşur. LED’lerden gönderilen ışınlar ön camdan geri yansıtılarak merkezi algılıyıcıya aktarılır. Ön camda bulunan su damlacıkların sayısı arttıkça, algılayıcının yakaladığı ışık miktarı azalır. Bu durumda veriler bir elektronik kontrol ünitesine iletilir ve bu sayede sileceklerin silme sıklığının duruma göre uyarlanması sağlanır. Ayrıca silecek kontrol kolu üzerinden sensör hassasiyeti kişisel tercihlere göre ayarlanabilir. Yağmur sensörü, ön camda meydana gelebilecek küçük hasarlar, kirlenmeler ya da eskime belirtilerinden etkilenmeyecek şekilde konumlandırılmıştır. Sürücü, bu özellik sayesinde sileceklerin silme sıklığına müdahale etmeye ihtiyaç duymadan tamamen sürüşe odaklanabilir.

3- Far Sensörü

Far Sensörü, sürücünün elle etkinleştirme veya devre dışı bırakılma için müdahalesini gerektirmeden, yolun optimum şekilde aydınlatılmasını sağlar. Sistem böylece, sürücü için belirgin oranda bir konfor ve güvenlik kazanımı sunar. Hava kararmaya başlayınca veya gündüz saatlerinde bir tünelden geçildiğinde kısa hüzmeli farlar otomatik şekilde açılır. Bu sayede araç, tüm yayalar ve trafikte seyreden sürücüler tarafından da daha iyi ve daha kolay algılanabilir.

4- Eve Geliş “Coming Home” Fonksiyonu

Eve geliş fonksiyonunda, araç terk edildiğinde kısa farlar, dış aynaların gövdelerinde bulunan çevresel aydınlatma lambaları, arka park lambaları ve plaka aydınlatması gecikmeli bir şekilde kapatılır. Bu sayede sürücü ve yolcular, önceden belirlenebilen bir süre boyunca iyi aydınlatılmış bir yolda yürüyebilirler (eve geliş).

5- Evden Çıkış “Leaving Home” Fonksiyonu

Sürücü uzaktan kumandayı kullanarak kapıların kilitlerini açtığında (evden çıkış/leaving home) kısa farlar, LED gündüz sürüş farları, dış dikiz aynalarının gövdelerinde yer alan çevre aydınlatmaları, stop lambaları ve plaka aydınlatması açılır. Bu şekilde aracın dış aydınlatması karanlıkta araca giden yolun aydınlatılması için kullanılabilir. Aydınlatmanın açık kalma süresi çok fonksiyonlu gösterge üzerinden ayarlanabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı