Bilgi

Cep Telefonlarında Virüs Tuzağı!


Akıllı telefonlar artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası! Onlarsız nerdeyse dışarıya adımımızı atamıyoruz. Bütün işlemlerimizi ayırdığımız bu elektronik araçlar bilişim sektördenden pay koparmaya çalışan bir sürü adamla dolu. Bunlardan bir tanesi ise virüs sorunu! Bazen bir uygulamada veya webte gezinirken aniden karşımıza “telefonununuza virüs bulaştı, bilgileriniz silinecek, virüsü hemen temizle” gibi korkutucu uyarılarla karşılaşabiliyoruz.

Bu uyarıların neredeyse %95’i fake! Yani sahte! Aslında siz orada bulunan linki çalıştırarak telefonunuza gerçekten virüs bulaştırmış oluyorsunuz :)) Bu nedenle bu tarz uyarıları kesinlikle ama kesinlikle dikkate almadan uyglamadan çıkmanızı ve söz konusu uygulamayı gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Mesela Facebook uygulamasında da bu tarz reklamlar çıkıyor. Bazen uygulamanın en altında “telefonunuza virüs bulaştı” gibi mesajlar çıkabiliyor. Tabi çoğu kullanıcı gerçekten telefonuna virüs bulaştığını düşünerek orada bulunan linki çalıştırmayı düşünüyor veya başka seçenekler arıyor.

Telefonlara kolay kolay virüs bulaşmaz! Sadece adı-sanı duyulmamış ve olumsuz puanı olan uygulamalardan uzak durmanız yeterli! Mesela bir uygulamayı kullanırken kaç kişinin indirdiğine ve puanına bakmanızda olabildiğince fayda var. Yoksa elin oğlu bilgilerinizi (mesajlar, fotoğraflar, videolar v.s) siz farketmeden çalma olasılığı var.

Telefonuna virüs bulaşma durumu çok nadir rastlanan bir durum. Hatta öyle bu konuda “gerçekten” virüs bulaşan kişi sayısı oldukça az. Dediğim gibi bu tarz mesajlar genellikle fake! İçiniz rahat olması açısından bilinmeyen uygulamaları silip, telefonunuzu ücretsiz bir antivirüs ile taratabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Ücretsiz Antivirüs >>> İndir

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı