Bilgi

Emoji Nedir?


Bu yazımızda sanal hayatın vazgeçilmezi olan emojiler hakkında sizi kısaca bilgilendirmeye çalışacağız. Emoji, elektronik iletiler ve Web sayfalarında kullanılan ifade ve ideogramlardır. Karakter olarak ASCII gibi yüz ifadeleri çok fazla kullanılır, emojilerde yüz ifadeleri, yaygın objeler, hava durumu, hayvanlar dahil olmak üzere çeşitli türler mevcuttur.

Emoji 1990’ların sonlarında Japonya’da cep telefonlarında ortaya çıkmıştır, Apple’ın iPhone dahil olmasından sonra dünya çapında giderek daha popüler hale gelmiştir bunu Android ve diğer mobil işletim sistemleri de izlemiştir. Apple’ın OS X işletim sistemi 10.7 (Lion) sürümü olarak emoji destekler.

Başlangıçta piktograf anlamına gelen emoji Japonca e (絵, “resim”) + moji (文字, “karakter”) anlamına geliyor. İngilizce  “emotion” duygu ve  “emoticon” ifade  ile benzerlik göstermesi tesadüf değildir.

emoji

Emojiler başlangıçta Japon cep telefon operatörleri NTT DoCoMo, au  ve SoftBank Mobil (eski Vodafone) tarafından kullanılırdı. Bu şirketlerin her biri kendi tescilli emojilerini kullanırlar. İlk emoji, 1998 veya 1999 yılında Japonya’da NTT DoCoMo’nun i-mode mobile Internet platformunda çalışan ekibin bir üyesi olan Shigetaka Kurita tarafından yaratılmıştır. Kurita hava tahminlerinden ilham alarak hava sembollerini, Çince karakterleri, sokak işaretlerini, ifade sembollerini kullanmıştır. Set halinde 172 12×12 piksel emojiler, i-mode’un kendi sunduğu hizmetlerin benzer hizmetlerden ayrılması ve elektronik iletişimin kolaylaştırılması amacıyla mesajlaşma özelliklerinin bir parçası olarak yaratılmıştır. Kurita ilk 180 emojiyi şehirdeki insanların, diğer şeylerin yaptıkları ifadeleri gözlemlemiş ve ona göre oluşturmuştur.

friend-emojis

1997 yılında Nicolas Loufrani ASCII ifadelerinin mobil teknoloji içinde çok fazla kullanıldığını görmüş ve düz noktalama işaretlerinden oluşan ASCII ifadelerine karşılık dijital ortamda daha fazla etkileşimli kullanılan, daha renkli simgeler meydana getirmek için animasyonlu ifadeler denemeye başlamıştır. Loufrani ayrıca ilk grafikli yüz ifadelerini yaratmıştır. Şöyle ki klasikler, ruh hali ifadeleri, bayraklar, kutlamalar, eğlence, spor, hava durumu, hayvanlar, yiyecek ve içecekler, ülkeler, meslekler, gezegenler, burçlar, bebekler gibi ayrı kategoriler altında sıralanan bir çevrimiçi ifade sözlüğü oluşturmuştur. Bu tasarımlar ilk olarak 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Dairesi’nde tescil edilmiştir ve daha sonra 1998 yılında web üzerinde gif dosyaları olarak yazılmıştır bunlar teknolojide kullanılan ilk grafikli yüz ifadeleridir. Loufrani 2000 yılında yarattığı 1000 üzerinde smiley grafikli yüz ifadesi dizini ve bunların ASCII versiyonlarını smileydictionary.com internet sitesi üzerinden cep telefonlarına indirmeleri sağlanmıştır. 2002 yılında aynı dizin Marabout tarafından yayınlanan Dico Smileys adlı kitapta yayınlanmıştır. Smiley şirketi 2001 yılında Nokia, Motorola, Samsung, SFR (Vodafone) ve Sky Telemedia dahil olmak üzere çeşitli telekomünikasyon şirketleri tarafından cep telefonuna indirilen ifadeler Loufrani’nin grafikli yüz ifadeleri için hakları lisanslamaya başlamıştır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı