Bilim ve Teknoloji

CERN’deki veriler “Karatay Üniversitesinde” izleniyor


CERN diğer adıyla Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarından biridir. Toplam 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’in günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üyelik adayına ilaveten, 1 de ortak (asosiye) üyesi (Türkiye) bulunmaktadır.

Gelen son haberlere göre Avrupa Nükleer Araştırma Merkezindeki (CERN)’e ait bazı veriler Konya Karatay Üniversitesinde analiz edilmek üzere depolanmakta.  CERN ALICE Deney Grubu Üyesi ve Konya Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi Nanoteknoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal, Türkiye’nin geçen yıl mayıs ayında CERN’e “Ortak Üye” olduğunu belirterek  “CERN’deki gelişmeleri bundan sonra Konya’da üniversite içinde kurduğumuz laboratuvarda inceliyoruz. Şu anda veri akışı gerçekleşiyor. Bunun yanında fizik çalışmalarına devam ediyoruz. CERN’i Konya’ya taşımış oluyoruz. CERN ALICE deneyindeki ilk ve tek Türk grubuyuz. Başarılı, özellikle çok sayıda kadın Türk bilim insanını CERN’e yönlendirmeyi çok istiyorum.” şeklinde açıklamada bulundu.

Ayben Karasu Uysal

Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal

Ayrıca Uysal, “CERN deneylerinde Türkiye’den 15 üniversite ve 120’den fazla araştırmacının katıldığını ve  CERN’de kullanılan aygıtlar, hızlandırıcılar ve dedektörlerdir. Hızlandırıcılar, parçacıları çok yüksek hızlara çıkarıyor ve birbirleriyle ya da durgun hedeflerle çarpışmalarını sağlıyor. Dedektörler ise bu çarpışmaların sonucunu ölçüp kaydeden gelişmiş cihazlardır” dedi.

Türkiye’nin özellikle son yıllarda CERN’deki gelişmeleri yakında takip ettiği herkesçe biliniyor.

Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal: Özgeçmiş Tıkla

Araştırma Alanları: Yüksek Enerji Fiziği (CERN-ALICE Deneyi), Nükleer Dedeksiyon Sistemleri, Rezonans Parçacıklar, Yüksek Başarımlı Hesaplama

Kaynak:

  • http://www.ntv.com.tr/teknoloji/cerndeki-veriler-konyada-izlenecek,tGJKiZnGRU-DE6-z4SzoNQ?_ref=infinite
  • http://www.karatay.edu.tr/?sayfa=6ad32c1acd12da5de19de9e7be0e3568

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı