Bilgi

Eğiste Hadimi Viyadüğü


Konya‘da yapımı tamamlanan ve Akdeniz ile İç Anadolu‘yu kesintisiz birbirine bağlayan Eğiste Hadimi Viyadüğü Türkiye’nin en yüksek ve en uzun dengeli konsol köprüsü unvanını taşıyor.

Toroslar üzerinde “dengeli konsol” yapım metoduna göre yükseklikleri 42 metre ile 166 metre arasında olan, 8 orta ve 2 kenar ayak üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğünce projelendirilen Eğiste Hadimi Viyadüğü’nde gidiş-geliş güzergahında 4 şeritte trafiğe hizmet veriyor.

Eğiste Hadimi Viyadüğü, Konya ilinin Bozkır ve Hadim ilçeleri arasında, Göksu‘nun kolu olan Gökçay üzerinde yer alan kara yolu köprüsüdür.

Eğiste Hadimi Viyadüğü 166 metre ile Türkiye’nin en yüksek ayak yüksekliğine sahip köprüsüdür. 170 metrelik 7 orta açıklık ve 91 metrelik 2 kenar açıklık ile birlikte köprünün toplam uzunluğu 1.372 metredir.  D 705‘in parçası olan viyadük, 26 Kasım 2022‘de trafiğe açılmıştır.

Viyadüğün trafiğe açılmasıyla Türkiye’nin kuzey-güney aksının önemli arterlerinden biri olan Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında zamandan tasarruf sağlarken, seyahat konforu ve sürüş emniyetiyle yol standardı yükseltilmiş, akaryakıttan tasarruf edilerek ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlanmış oldu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı