Bilgi

Çiftlik Bank Nedir? Çiftlik Bank Sistemi Nasıl İşliyor?


Son zamanların en kolay yoldan para kazanma girişimlerinden biri olan Çiftlik Bank hakkında bir çok şey yazıldı, çizildi. Doğrusu nedir? Ne değildir? Sistem nasıl işliyor? Sorularına emin olun kimse net cevap veremiyor. Bu oyunu (!) oynayanların söylediği tek cümle yüksek oranda kar sağladığıdır.

Nedense herkes kazanıyor. Kimsenin bu oyunda şu kadar para yatırdım ama şu kadar kaybım var dediğini görmedim. Yatırdığınız para her ne ise bir ay içerisinde belirli bir oranda kar elde ediyorsunuz. Hatta söylentilere göre(!) 5-6 aylık bir süre zarfında yatırdığınız paranın kendini amorti ediyor. Waw! Ne hoş. Hiç kaybeden yok ve herkes kazanıyor. Gerçekten de şu anda görünende bu.

Tabi yine söylentilere göre el-alem kredi çekip, borç para edinip buraya parasını yatırıyor. Hatta 200.000 TL gibi hiçte küçümsenmeyecek yatırımlar yapanlar bile var. Yatırım diyorum çünkü bu işte kesinlikle kazanmak söz konusu olabileceğini sanmıyorum. Birileri kazanıyorsa birilerinin kaybetmesi olası değil mi?

Resmi sitesinde şöyle bir cümle var. Diyolar ki “Çiftlik Bank’ta vakit geçirdiğiniz de yaptığınız 1000 TL’lik bir yatırım 1 sene sonra size en az 2200 TL olarak geri dönüyor. Maksimum seviye de faydalanmanız durumunda ise 1000 TL başına 2800 TL’ye kadar kazanabilirsiniz.”

Gerçekten ilginç! Yani kaybetmek yok! Sadece kazanıyorsunuz. Oyunun mantığı ise kendilerine göre kısaca şöyle işliyor. Çiftlik Bank’ yatırdığınız para ile gerçek anlamda hayvan/arazi satın alımları ile değerlendiriyor. Sistemde hayvanların ömrü 365 gün. (Saanen keçisi bu konuda istisnadır ve ömrü 700 gün). Yatırdığınız tutarı 4-6 ay arasında geri almış oluyorsunuz ve bundan sonraki aylar kazandığınız her kuruş sizin kar hanenize yazılıyor. Hayvanın sanal ömrü sona erdiğinde o hayvandan daha fazla gelir elde edemiyorsunuz ve yeni yatırımlar yapmanız gerekiyor.

Kısaca listeden belirlediğiniz hayvanlardan en az 20 TL’den başlayarak (tavuk, inek, keçi, arı) satın alıyorsunuz. Hayvanların ömrü 365 gün olarak değerlendiriliyor. Ne alırlarsınız, ne kadarlık yatırım yaparsanız yapın 4-6 ay içerisinde paranız kendisini amorti ediyor. Ancak yatırdığınız parayı ben sıkıldım hemen çekeyim diyemiyorsunuz. 365 Günlük süre sonunda yeniden yatırım yapmanız gerekiyor. Hayvanın ömrü bittiğinden yeniden yatırım yapmanız gerekiyor. Şirket resmi sitesinde eğer batarsak/iflas edersek yatırdığınız parayı iade ederiz taahhüdünde bulunuyor.

Şimdilik ilk oynayanların kesinlikle kazandığını söyleyebilirim. Ancak sistem maksimum kazanç düzeyine geldikten sonra kimin kaybedeceği tam bir muallak. Çünkü gerçek anlamda hayvancılıkla uğraşan biri olun yada olmayın 100 inek alsanız 1 yıl içinde bu denli kar etmeniz mümkün değil. Bir hayvanın bakımı, harcaması gerçekten küçümsenmeyecek kadar çok gideri olduğunu hatırlatayım.

Şöyle bir şey olsa mantıklı olurdu. Bir inek aldınız ve sene sonunda %100 kar ettiniz eyvallah diyebilirim. Ancak bunun giderini kim karşılayacak. Hayır kurumumu? Yani 2000 TL’lik bir hayvan aldınız ve sene sonunda 4000 TL aldınız.  Peki ya bunun bakımını üstlenen kişilerin maaşı, gider, sigortası, yemi, suyu, tedavisi, hastalığı?

Düşündükçe gerçekten binlerce soru işareti ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı