Bilgi

Uzaylılar ve Biz!


Şu ana kadar uzayda hayat olduğuna dair en ufak bir belirtiye rastlanılmamıştır. Ancak uzayda olabileceğine dair ise yüzlerce teori ortaya atılmıştır. Mantık olarak evrenin sonsuzluğu içerisinde yaşam olabilme olasılığı yüksektir.

Düşününki gözlemlenebilir evrende yüz milyarlarca galaksi bulunuyor ve bu galaksilerden bir tanesi Samanyolu Galaksisi! Bu galaksimizde ise milyarlarca yıldız sistemi bulunuyor ve bunlardan bir tanesi Güneş Sistemi! Güneş Sisteminde ise 8 gezegen ve 166 uydusu bulunuyor bunlardan bir tanesi Dünya! Aslında evrende dünyaya baktığınızda mikroskoptan bir hücreye bakar gibi olabileceğimizi söyleyebilirim. Ve bu dünyamızın üzerinde milyarlarca insan! ve farklı çeşitlilikte yine milyarlarca yaşam formu bulunuyor.

Dünyamız yaklaşık olarak 4.5 milyar yaşında ve son birkaç yüz yıl içerisinde dünya dışına uzay aracı gönderebildik! Ancak gönderdiğimiz uzay araçlarının kat ettiği mesafe ile uzayın derinliğine baktığımızda tabiri caizse bir arpa boyu yol gittiğimizi söyleyebilirim.

Hal böyle iken dünya dışında yaşam olup olmadığı halen kesin olarak cevaplanmış bir soru değil. Hani ölü bir bakteri fosiline denk gelinse evet yaşam var diyeceğimiz bir durum bile henüz söz konusu değil.

Bence söz konusu uzaylı olduğunda ademoğlu düşüncesindeki uzaylı profilini değiştirmesi gerekiyor. Tipik olarak uzaylılar bize göre kafası büyük, değişik sesler çıkaran, son model teknolojilerle donatılmış uzay araçları bulunan ve ışın çıkaran silahlara sahip canlılar olarak tanımlayabiliriz.

Gerçekten uzaylılar böyle mi?

Bana göre kesinlikle bu şekilde bir fikir sahibi olmak başlı-başına bir hata!

Uzaylılar çok büyük veya çok küçük olabilir, farklı yaşam formlarında olabilir, henüz bizim kadar zeki olmayabilir veya bizden çok zeki olabilirler. Hatta bizim gibi yaşam formlarını görüp bir hücreli muamelesi bile yapmış olabilirler.

Biz dünyalılar marsta tam olarak hayat olup olmadığına bile şu anda emin olmazken uzaylı var mı yok mu sorusuna hayır cevabı vermek biraz acele bir durum gibi.

Bizim için temel olan şey oksijen varsa canlı vardır! Aslında bilim adamlarının neden kafayı oksijenle bozduğunu bir türlü anlamış değilim. Bir canlı formu için farklı elementlerin kullanımı bence söz konusu olabilir. Kendi periyodik cetvelimize bakıp yorumlar yapmak bence biraz abesle iştigal etmekten başka bir şey değil.

Bana göre hiçbir uzaylının dünyaya inerek “Hello World!” diyeceğini sanmıyorum. Hatta inip inmediklerinden bile emin değiliz. Zaten piramitlerden, mayalardan tutun dinozorlara kadar bunlarla ilgili bir çok teori ortaya atıldı. Ama şu bir gerçek ki uzayda yaşam olması olabildiğince mümkün.

Algılamamız gereken temel özellikler nasıl bir boyutta oldukları, haberleşmeleri, iletişimleri, dilleri, şekilleri, kimyasal ve fiziksel yapıları olmalıdır. Yoksa salt düşündüğümüz bir yaşamda olması pek muhtemel değil.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı