Bilgi

COBOL Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?


COBOL (COmmon Business Oriented Language), bir programlama dilidir. Ticaret alanı ve özellikle iş yerlerinin yönetimiyle ilgili konularda, tüm dünyada kullanılmak üzere hazırlanmıştır. ISAM yapısına izin veren sınırlı sayıdaki dilden biridir. Sayı tipi sınırsızdır. COBOL 2002 ‘den beri Nesne Yönelimli Programlama’yı desteklemektedir . COBOL 1959’da Üniversiteler, Hükümetler ve Ticari Kuruluşlar tarafından oluşturulan bir komite tarafından yaratılmıştır. “COBOL” ismi 18 Eylül 1959’da toplanan komitenin kararıdır.

Toplam olarak dört bölümden oluşur.

Tanımlama bölümü: Yazılan programın sürümü, yazarı gibi bilgiler tanımlanabilir.

Ortam bölümü: Program geliştirilirken kullanılacak olan değişkenler, program içerisinde kullanılacak kütüphane tanımlamaları burada yapılabilir.

Prosedür bölümü: Program içerisinde çalışma zamanı anında çalışacak asıl kodlar tutulur. Bu bölümde kullanılan değişkenler ve tip tanımlamaları daha önce de bahsedildiği gibi ortam bölümden çağrılır.

Kesim bölümü: Ayrıca tanımlanılan bölümler içerisinde değişik yordam tanımlamalarının yapıldığı “kesim” adı verilen komut tanımlama alanları vardır.

Daha önceden ilk geliştirilme amacı olarak ticaret ile uğraşan kurum veya kuruluşlarda kurumları temsil eden kişiler ile müşterileri arasındaki her türlü ilişkiyi bilgisayar ortamında geliştirilmiş programlamlarla gerçekleştirilmesini sağlayan bir yazılım olarak ortaya çıkmıştır. Kişiler arasında ilişkileri yukarıda anlatılan bölümler arasında tanımlanan mantıksal yordamlarla gerçekleştirmeyi amaçlayan bir yazılım dilidir.

Günümüzde COBOL’un bulunduğu konum çok önemlidir. Bunun nedenlerinden biri Microsoft tarafından 2001 yılında piyasaya sürülen .NET Framework 1.1 versiyonu ile desteklenmeye başlamış olmasıdır. Gelişen ticaret dünyasına ve bunun yanında gelişen yapay zeka teknolojisine destek vermek amacı ile Microsoft tarafından destek verilmiştir. .NET Framework bileşenlerini kullanarak basit bir metin düzenleyici aracılığıyla yazılan COBOL kodları “.cb” uzantısı ile kaydededilir ise, .NET derleyicisi tarafından derlenebilir. COBOL’da kod yazmak kolay ve zevklidir.[kaynak belirtilmeli] Bunun nedeni genellikle çok fazla iç ve dış kod bulundurmamasıdır. Prolog gibi sınırlı sayıda koda sahiptir. Programcı mantıksal olarak tanımlamak istenen durumları belirler ve dilin kendisine sunduğu yapıları kullanarak bunların kombinasyonlarını sağlayarak sonuç üretmeye çalışır.

Eski bir yazılım olmasına rağmen COBOL günümüzde bankalarda hala kullanılmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı