Bilgi

Facebook Şifresi Nasıl Kırılır? Facebook Şifresi Çalmanın Suçu Nedir?


Bu yazımızda “Facebook Şifresi Nasıl Kırılır?” bunun cevabını vermeye çalışacağım.

Bir çok web ortamında programlar, videolar, yazılara havada uçuşuyor. Facebook şifresini kırdığını iddia eden yüzlerce kişiyi Google’den aratıp hemen bulabilirsiniz. Bilgisayarın açma tuşunu bulamayacak insanlar capsler, videolar, slaytlar hazırlayıp bakınız şifre kırdım diye örnekler gösteriyorlar.

Beyler/Bayanlar;

Facebook şifresini kırmak imkansız. İnternette şifre kırdığını iddia edenler bir hayli fazla; ancak üzülerek söylüyoruz ki (!) bu kişiler “yalan” söylüyor. Hatta ve hatta bu programların bazıları sizin şifrenizi çalmak için kullanıldığı söyleyelim. Siz ben başkasının şifresini kıracam derken facebook hesabınızdan olmayın. Yani bir çeşit “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” gibi.

Facebook şifresini kıracak bir program henüz keşfedilmedi! Bir başkasına ait bir facebook şifresini sadece çalabilirsiniz. Çalabilmekten kastım karşıdaki kişinin telefonu veya e-posta adresi sizdeyse şifremi unuttum seçeneğinden veya basit lamer yöntemleri ile alabilirsiniz ki şunu da hatırlatalım bu suç!

Bilişim Sistemine Girme

TCK Madde 243: Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir. Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse; 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Haberleşmenin Engellenmesi

TCK Madde 124: Kişiler arasındaki haberleşmenin hukuka aykırı olarak engellenmesi hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

Haberleşmenin Gizliliğini İhlal

TCK Madde 132: Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlâli haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Facebook, Twitter, Instagram vs. gibi sosyal medya hesaplarından herhangi birinin şifresini çalmanız suç. Karşıdaki kişi mağdur olur veya sizi şikayet ederse başınız belada demektir. Benim çaldığımı nasıl anlarlar demeyin. Bir başkasının hesabınıza girdiğinizi anlamanız pekte zor değil.

Şimdiden uyaralım.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı