Bilgi

Çocuklara Öğretilmesi Gereken Temel Güvenlik Kuralları


Çocuk eğitimi oldukça önemli bir konudur. Uslu sakin sessiz çocuklar yetiştirmeye çalışmak yerine bilinçli ve yeri geldiğinde herhangi bir tehlike ile karşı karşıya geldiğinde tepkisini ortaya rahat bir şekilde koyabilen bilinçli çocuklar yetiştirmek her ebeveynin asli görevidir. Çocuklar bizim her şeyimiz. Maalesef onları her tehlikeye karşı koruyamıyoruz. Ancak doğru bir eğitimle onları bilinçlendirebiliriz. Temel güvenlik kurallarını çocuklarımıza iyice öğretmeliyiz. Bu kurallar,

1- Yalnız yerler güvenli değildir. Arkadaşların bir arada oldukları yerlerde oyun oynamak veya başka etkinlik yapmak en doğrusudur.

2- Tanımadığın kişilerden asla şeker hediye çikolata veya herhangi başka hiçbir şey almamalıyız.

3- Ailemizden habersiz asla tanımadığımız veya tanıdığımız kişilerin arabasına binmemeliyiz.

4- Özel bölgelerimizi çok iyi bilmeliyiz. Oralara kimse dokunamaz. Dokunduğu taktirde tüm gücümüzle bağırmalıyız.

5- İrtibat telefonumuz çantada veya başka bir yerde yazılıdır. İhtiyaç anında bunları kullanabiliriz.

6- Yardımı sadece polisten veya güvenlik görevlisinden isteyebiliriz.

7- Su kenarı veya ıssız bölgelere inşaat alanlarına asla tek başına girmemeliyiz. Böyle mekanlardan uzak durmalıyız.

8- İstemediğimiz şeylere hayır diyebilmek ve bunun arkasında durabilmek bizim hakkımızdır ve bu çok doğal bir şeydir. Kimse bize iznimiz olmadan istemediğimiz herhangi bir şeyi yaptıramaz.

9- Annemizden veya babamızdan hiçbir şey gizlememeliyiz. Her durumu onlara rahatça anlatabiliriz.

En azından bu 9 maddeyi çocuklara çok iyi öğretmeliyiz. Korkan ve susan bir nesil değil konuşan ve kendini koruyabilen bir nesil yetiştirmeliyiz. Her bir maddeyi üzerinde durarak çocuklara iyice öğretmeliyiz. Gerekirse oyunlarla ve çeşitli etkinliklerle bu kurallar çocuklara benimsetilmelidir.

Çocukların güvenliği konusu hepimiz için çok ama çok önemli bir sorun ve üzülerek söylüyorum ki çözümü olmayan bir sorun. Her gün farklı bir haberle yıkılıyoruz. Yasalara gelince.. Yasalar bu konuda yetersiz işte tam da bu yüzden çocuklara bu kuralları iyice öğretip bilinçlendirmeliyiz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı