Bilgi

Deve Kuşları Başlarını Kuma Gömer Mi?


Afrika kökenli uçamayan kuş türlerinden olan Deve Kuşu Struthio cinsinin yaşayan tek üyesidir.  Uzun bir boynu ve uzun bacakları sayesinde saatte 97.5 km hızla koşabilme yeteneği ile karada en hızlı koşan kuşlardandır. Aynı zamanda  kuşlar içerisinde en büyük yumurtalara ve en büyük cüsseye sahip türdür.

Deve Kuşları Başlarını Kuma Gömer Mi?

başını kuma gömmek

Şu ana kadar yapılan bilimsel araştırmaların hiçbirisinde deve kuşlarının başını kuma gömdüklerine dair bir bulguya rastlanılmamış. Deve kuşları sadece tehlike anında veya herhangi bir durumu analiz etmek için başını yere yaklaştırır. Ve gelen tehlikeyi duyarak, hissederek ve görerek değerlendirir. Ancak bu olay hiçbir şekilde başını kuma gömme şeklinde gerçekleşmez.

Halk arasında bir deyim olan deve kuşu gibi başını kumma gömme ise  “bir tehlike, bir olay karşısında yararlı olmayacağı apaçık ortada olan kaçamak bir yola sapmak, başkalarını aldattığını sanarak kendisini aldatmak” anlamlarına gelir.

Sonuç olarak deve kuşunun başını kuma gömmesi bir şehir efsanesi olup deyim olarak kullanılmasından ibaret bir olaydır.

Etiket: deve kuşunun başını kuma gömmesi, kafasını toprağa gömen hayvan, kafasını kuma gömen devekuşu, kafasını kuma gömen hayvan, başını kuma gömmek, kafasını kuma gömen insanlar, devekuşu gibi başını kuma sokmak deyiminin anlamı, devekuşu gibi başını kuma sokmak cümle, devekuşu gibi başını kuma gömmek, deve kuşu gibi başını kuma sokmak…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı