Bilgi

5G Nedir? | 5G Hakkında Bilmeniz Gerekenler


5G (5.nesil mobil ağlar veya 5. nesil kablosuz sistemler) mevcut 4G/IMT-Advanced standartlarının ötesinde mobil telekominikasyon standartlarının gelecekteki büyük aşamasını gösterir. 5G mevcut olan 4G ötesinde hıza sahiptir.

Yeni Nesil Mobil Ağlar Birliği 5G ağlar için aşağıdaki gereksinimleri tanımlar;

  • Saniyede onlarca megabit veri hızı binlerce kullanıcı için desteklenmeli
  • Saniyede 1 gigabit aynı ofis katında birçok işçilere aynı anda sunulmalı
  • Binlerce eş zamanlı bağlantıların birkaç yüzü büyük sensör dağıtımları için desteklenmeli
  • Spektral verimliliği 4G ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde artırılmış olmalıdır
  • Kapsama geliştirilmiş olmalı
  • Sinyal verimi gelişmiş olmalı
  • Gecikme süresi LTE ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde azaltılmalıdır.

Yeni Nesil Mobil Ağlar Birliği 5G’nin 2020’ye kadar tüketicilerin isteklerini karşılayacağını düşünüyor. Yüksek hızlar sağlamanın yanı sıra 5G ağlar, hem internet (araçlar için ağ bağlantısı ve binalarda ağ donanımları) kullanım durumlarını karşılamak için hem de doğal afetlerde iletişimin can damarı olma ve tv gibi yayın hizmetlerinde bulunma özelliğini içerecek.

Geçmiş

Yaklaşık olarak her on yılda yeni mobil nesli ortaya çıkmıştır. İlk 1G sistem Nordic Mobil Telefonlarda 1982’de tanıtılmıştır. İlk 2G sistem ticari olarak 1992’de yayılmıştır ve ilk 3G sistem 2001’de ortaya çıkmıştır. IMT-Advanced ile tam uyumlu 4G sistem ilk olarak 2012 yılında standardize edilmiştir. 2G (GSM) ve 3G (IMT-2000 ve UMTS) geliştirme standartları R&D projelerinin resmen başlamasından yaklaşık 10 yıl sürmüştür ve 4G sistemlerinin geliştirilmesi 2001 ya da 2002’de başlamıştır. Önceki teknolojiler yeni nesil mobil telefonlardan birkaç yıl önce piyasaya sürülürdü örneğin pre-3G sistem CdmaOne/IS95 ABD’de 1995 yılında ve pre-4G sistem Mobile WiMAX Güney Kore’de 2006 yılında ve ilk sürüm LTE 2009 yılında İskandinavya’da. 2008 yılının Nisan ayında, NASA 5G iletişim teknolojisini geliştirmek için Machine-to-Machine Intelligence (M2Mi) Corp ile ortaklık sağlamıştır.

Mobil nesiller tipik olarak 3G için IMT-2000 4G için IMT-Advanced gibi ITU-R tarafından belirtilen hücresel standartlara uyumludurlar. ITU-R mobil nesillerin gelişimine paralel olarak IEEE ve diğer standardizasyon kuruluşları daha yüksek veri hızı, yüksek frekans, daha kısa sürede iletişim erişimi için kablosuz iletişim teknolojisini geliştirmişlerdir. İlk gigabit IEEE standardı 2013 yılından bu yana piyasada mevcut olan IEEE 802.11ac’dir, yakında Multigigabit standart WiGig veya IEEE 802.11ad tarafından takip edilecek.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı