Bilgi

DPI Nedir? DPI Ne İşe Yarar?


DPI (Dots Per Inch), bir cihazın ekrana veya baskıya gösterdiği nokta yoğunluğunu ölçer. DPI, sıklıkla mouse (fare) için kullanılsa da ayrıca monitörler ve yazıcılar için kullanılır ve cihazın gösterdiği veya yazdığı görüntülerin kalitesini belirler. Örneğin, yüksek DPI değeri olan bir monitör, daha yüksek çözünürlüklü ve daha yüksek kaliteli görüntüler sunar. Benzer şekilde, yüksek DPI değeri olan bir yazıcı, daha yüksek çözünürlüklü ve daha yüksek kaliteli baskılar üretebilir.

DPI, Türkçe’ye çevirdiğimizde inç başına düşen nokta şeklinde açıklanabilir.

Genel olarak mouse -yani farenin- duyarlılığını ölçmek için kullanılan bir kavram olan DPI, mouse’ların yani farelerin okuyabileceği noktalar anlamına geliyor. Fare çözünürlüğü olarak da ifade edilebilen bu kavramın sahip olduğu değer ne kadar yüksek olursa farenin o noktaları o kadar iyi okuyabildiği anlamı çıkacaktır. Özellikle bilgisayar oyuncuları için büyük önem taşıyan DPI değeri, mouse imlecinin ne kadar hassas ve duyarlı olduğunu ifade eder. Bu yüzden, bir mouse satın alırken birçok kişi -özellikle- DPI değerine dikkat etmektedir. Çeşitli ölçüm araçlarıyla -veya web ortamında- tespit edilebilen Mouse DPI değeri, çoğu zaman kolay yollarla değeri tam tespit edilememektedir. Satın almış olduğunuz fare markasının belirttiği ürün kullanım kılavuzunda veya açıklamasında DPI değerlerine ulaşabilirsiniz.

Piyasada genel olarak 800 ila 1000 DPI aralığına sahip fareler satılmaktadır. Fakat oyuncu fareleri için bu değer değişkenlik gösterir ve DPI değerinin ayarlanabileceği bazı modeller satılır. Böylece oyuncular kendileri için en uygun olan DPI değerini ayarlayabilir ve ihtiyaç duyulan durumlarda bu ayarı rahatlıkla değiştirebilir. Fare çözünürlüğü ne kadar yüksek ise bulunduğu hareket noktasında o kadar hareket imkanına sahip olacaktır. DPI değerleri ile fare hareketi ve çözünürlüğü farklı anlamlara sahip olabilir. Ancak, fazla DPI o mouse’ın kaliteli olup olmadığını belirleyen bir unsur değildir. Yüksek çözünürlüklü bir mouse günlük kullanımda gereksiz bir harcama olarak düşünülebilir. Bu yüzden DPI değeri nedeniyle yüksek ücretlere sahip olan mouse’lara dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca, satın aldığınız farenin ürün açıklamasında bulunan DPI değeri, farenin yalnızca o değerde çalışabileceği anlamına gelmez. Bazı farelerde bu değeri ayarlayabileceğiniz tuşlar ve klavye kombinasyonları bulunmaktadır. Bu nedenle kısa bir araştırma ve teknik destekle gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Monitör veya bir yazıcı için DPI değeri, cihazın fiziksel ölçülerine ve görüntüleme veya baskı alanına göre hesaplanır. Örneğin, bir monitörün ekran ölçüleri ve DPI değerine göre, monitörün gösterebileceği görüntülerin çözünürlüğü ve kalitesi belirlenir. Benzer şekilde, bir yazıcının baskı alanı ve DPI değerine göre, yazıcının üretebileceği baskıların çözünürlüğü ve kalitesi belirlenir. Genellikle, yüksek DPI değeri olan cihazlar daha yüksek kaliteli görüntüler ve baskılar üretebilir ancak bunların maliyeti de yüksek olabilir. Bu nedenle, cihaz seçerken, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre bir DPI değeri seçin.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı