Bilgi

Dünyada En Çok Satan 10 Telefon Markası


Bir araştırma platformu olan “Statcounter” verilerine göre Mart 2010 ile Haziran 2018 tarihleri arasında dünyada en çok telefon satan marka %30.01 ile Samsung geliyor. Güney Kore merkezli bir şirket olan Samsung telekomünikasyon sektöründe şu anda cep telefon üretimi ve satışında dünyada ilk sırada yer almaktadır. Kısa sürede telekomünikasyon sektöründe bu çıkışı yapmasının sebebi Ar-Ge yatırımının fazla olması üretimini ve modellerini kullanıcının isteğine göre düzenlemesi ve uygun fiyata yüksek teknolojili cihazlar üretmesidir. Ayrıca Güney Kore gibi bir ülkede üretim yapması ve telekominikasyon yeniliklerinin ilk uygulandığı ülkelerden birinde bulunması (3G, Mobil TV, 4G Denemeleri) diğer telefon markalarının birkaç ay sonra çıkaracağı modelleri ve özellikteki telefonları çıkarmasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca IBM den sonra en çok patent alan şirkettir. 2018 yılı toplam özkaynak olarak 214 milyar dolarla dünyanın en büyük elektronik şirketleri arasındadır. 2012 yılının üçüncü çeyreğine göre akıllı telefon pazarında Apple’ı, toplam telefon satışlarında Nokia’yı geçerek pazarın lideri durumundadır.

Aşağıdaki tablodanda anlaşılacağı üzere dünyada en çok satan telefon markası olarak Samsung’tan sonra Apple, Nokia, LG, Huawei, Sony Ericson, HTC, Motorola, RIM (Blackberry) ve diğer modeller geliyor.

Apple, merkezi ABD, Cupertino‘da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirkettir. En bilinen donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saattir. Apple, Samsung Electronics’den sonra ciro açısından dünyanın en büyük ikinci bilgi teknolojileri şirketidir. Fortune dergisi Apple’ı, 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘nde ve 2008 yılından 2012 yılına kadar dünya çapında en çok rağbet gören şirket olarak nitelendirmiştir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı