Bilgi

Dünyanın En Zeki 10 İnsanı


Bilindiği gibi beyin insan vücudunun en gizemli bölümüdür. Bizim sistemimizin en temel parçalarından biridir fakat gerçekten bazı insanların daha zeki olmasının nedeni beyin midir? Bu, bazı insanlar için ödüldür, bazıları için ise maalesef anormal durum oluşturabilir. Dünyada birçok zeki insan vardır. Biz sadece bu insanların kim olduğunu, neler başardığını, hayretler içinde ya okumuşuzdur ya da duymuşuzdur. Şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek IQ seviyesine sahip insanlar kimlermiş bir göz atalım. İşte dünyanın en zeki 10 insanı;

10. Garry Kasparov

Garry Kasparov’un 190 IQ’ya sahip olduğu ileri sürülmüştür. Satranç ustası olan Kasparov 2003 yılında bilgisayara karşı oynadığı satrançta dakika başına üç milyon pozisyon hesaplanarak dünyayı hayrete düşürmüştür. 22 yaşında, şampiyon Anatoly Karpov’u yenerek tartışmasız en genç dünya şampiyonu olmuştur.

9. Philip Emeagwali

190 IQ’ya sahip olduğu iddia edilen Philip Emeagwali Nijerya doğumludur. Mühendis, matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve jeolog olan Emeagwali 1989 yılında Gordon Bell Prize ödülünü kazanan iki kişiden biri olmuştur.

8. Marilyn vos Savant

Marilyn vos Savant‘ın 190 IQ’ya sahip olduğu kanıtlanmıştır. 1985 yılında Guinness rekorlar kitabı’nda IQ değerinin 190 olduğu kabul edilmiştir. Marilynvossavant.com’a göre beş yıl üst üste en yüksek IQ’ya sahip olan kadın olarak taçlandırılmıştır. Çeşitli IQ testlerinde 228 gibi en yüksek test yapmıştır. Parade Magazine de popüler köşe yazarıdır. Ask Marily aracılığıyla okuyucular Savant’a çözmesi için farklı konularda bulmacalar ve sorular gönderebilmektedir.

7. Mislav Predavec

Mislav Predavec 190 IQ’ya sahip olduğu iddia ediliyor. Hırvat matematik profesörü olan Predavec en zeki insanlar arasında yedinci sıradadır. Dünyadaki en zeki insanlardan oluşan GenerIQ Derneği’nin kurucusu ve başkanıdır. Ayrıca bir ticaret şirketi sahibi ve yöneticisidir.

6. Rick Rosner

Rick Rosner’ın 192 IQ’ya sahip olduğu ileri sürülmüştür. 192 gibi inanılmaz bir IQ’ya bakarak dünyanın en zeki insanlardan biri olduğunu inkar etmek elbette ki olmaz. Birkaç yıl güvenlik görevlisi olarak çalıştığı için kaba ve sert bir tavrı vardır. Rosner en iyi televizyon şovu olarak bilinen CHİPs’i oluşturan Amerikalı TV yapımcısıdır. Rosner daha sonra DirecTV ile işbirliği yaparak taşınabilir uydu tv geliştirmiştir.

5. Christopher Langan

Christopher Langan 195 IQ’ya sahip olduğu kanıtlanmıştır. Amerikalı Langan’ın IQ seviyesinin 195 ve 210 arasında olduğu bildirilmiştir. Langan medya tarafından “Amerika’nın en zeki adamı” ve aynı zamanda “dünyanın en zeki adamı” olarak tarif edilmiştir. Langan çocukluğunda da dahiymiş, altı aylık iken konuşmaya başlamış ve üç yaşındayken kendi kendine okumayı öğrenmiştir. Evrenin bilişsel teorik modeli olarak adlandırılan zihin ve gerçeklik arasındaki ilişkinin teorisini geliştirmiştir.

4. Dr. Evangelos Katsioulis

198 IQ’ya sahip olduğu iddia edilmiş olan Evangelos Katsioulis’in zeka testlerinde yüksek puanlarının olduğu bilinir. Yunan vatandaşı olan Katsioulis tıp doktoru ve psikiyatristir. O felsefe, tıbbi araştırma teknolojisi ve psikofarmakolojide dereceler kazanmıştır. Dünya istihbarat ağının kurucusudur. Katsioulis aynı zamanda iyi bir ressam ve yüzücüdür.

3. Kim Ung-Yong

Kim Ung-Yong 210 IQ’ya sahip olduğu doğrulanmıştır. Koreli iç mimar Ung-Yong Dahi çocuk olarak kabul edilir. Yaptıklarına bakınca dahi dememek elde değil. Altı aylıkken konuşabiliyordu ayrıca Korece ve diğer dilleri de anlayabiliyordu. Üç yaşında Korece, Japonca, Almanca ve İngilizce gibi dillerde okuyabiliyordu ayrıca Japon televizyonunda canlı yayında karmaşık matematiksel problemleri de çözüyordu. En yüksek IQ ile Guinness rekorlar kitabında yer almıştır.

2. Christopher Hirata

225 IQ’ya sahip olduğu doğrulanan Christopher Hirata çocukluğunda da dâhiydi. 13 yaşındayken uluslararası fizik olimpiyatlarında altın madalya kazanmıştır. 16 yaşında Mars’ı fethetme misyonunda NASA ile birlikte çalışmıştır. 22 yaşında Princeton Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır. Hirata şu anda Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde astrofizik öğretmenidir.

1. Terence Tao

Terence Tao 230 IQ’ya sahip olduğu kanıtlanmıştır. Dünyanın en zeki insanlarından listesinde ilk sırada yer alır. Avustralya’da doğmuştur. Kısmi diferansiyel denklemler, ergodic Ramsey teorisi, matriks teorisi, analitik sayılar kuramı çalışmıştır. 20 yaşında Princeton Üniversitesinde doktorasını tamamlamış, 24 yaşında UCLA’da en genç profesör olmuştur. Birçok ödüle layık görülmüştür, 2003 yılında kil araştırma ödülü, 2002 de Bôcher hatıra ödülü, ve 2000 de Salem ödülü bunlardan birkaçıdır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı