Bilgi

Pandemi Döneminde İnternet Alışverişlerinin Yaygınlaşması


Koronavirüs tedbirleri gereği olarak uygulanan sokağa çıkma yasakları internet üzerinden yapılan giyim, gıda vb. alışverişlerini arttırmış durumda. Vatandaşlar normal hayatta tercih ettikleri markalar ve marketlerin ürünlerini artık internet siteleri üzerinden sipariş veriyor. Vatandaşlar artık hem sağlıklarını düşündükleri için hem de zamandan tasarruf edebilmek için interneti kullanıyorlar.

Tüm dünyayı kapsayan koronavirüs salgını insanların birçok alışkanlığını değiştirdi. Bunların içinde alışveriş alışkanlıklarının değişikliği de yer alıyor. Giyim, market, teknoloji ürünleri sokağa çıkma yasakları ile birlikte artık internetten alınıyor. Vatandaşlar tercih ettikleri ürünleri internet üzerinden sipariş veriyor ve siparişler marketlerin çalışanları tarafından hazırlanıp vatandaşların adreslerine teslim ediliyor.

Ayrıca bu internet alışverişlerinin artmasının bir nedeni de temastan uzaklaşmak içindir. İnsanlar kalabalığa karışmadan ve herhangi bir temasta bulunmadan internetten siparişlerini veriyor. Bu durumdan işe gayet memnun durumdalar. Gerekli kurallar alınarak ve mesafe kuralları uygulanarak siparişler teslim ediliyor.

Salgın ile birlikte insanların tercih ettiği ürünlerde fazlasıyla değişiklik oldu. Vatandaşların ihtiyaçları, öncelikleri koronavirüs nedeni ile başka bir doğrultuda şekillendi.

Pandemi öncesi ve sonrası alışkanlıklara gözle görülür değişimler olmuştur. Bazı sektörler büyüme gösterirken bazı sektörlere yapılan harcamalar azalmıştır. Salgın döneminde özellikle her 3 alışverişten 1’i internet siteleri üzerinden yapılmıştır. Temassız ödemelerde bu dönemde artış gösterdi. Vatandaşlar mesafe kuralları gereği artık temassız ödemeyi daha çok tercih ediyor.

Gittikçe daha da büyüyen bu e-ticaretin nedenlerini toparlayıp sunacak olursak şunları söyleyebiliriz:

  • Mesafe kurallarına uygunluk
  • Kalabalık ortamları tercih etmemek
  • Online ödeme seçeneğinin rahatlığı
  • Zamandan tasarrufta bulunmak
  • İnternet sitelerinde bulunan ürün çeşitlilikleri
  • Kampanyalardan yararlanabilmek

Pandemi döneminde kadınların değişen alışveriş alışkanlıklarına baktığımızda kadınlar pandemi öncesi daha çok giyim, kozmetik tarzında alışveriş yaparken artık daha çok gıda ve temel ihtiyaç alışkanlıklarını internet üzerinden sağlıyorlar.

Değişen e-ticaret algısında son 6 ayda meydana gelen istatistiklerde açıklanmıştır. Alışverişin en çok yapıldığı bölge Marmara bölgesi olmuştur. Ardından onu İç Anadolu bölgesi takip eder. Daha sonra ise Ege bölgesi vardır. Özellikle İç Anadolu Bölgesinde Ankara ön plana çıkmıştır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde eğitim sektörü ve kitap sektörlerinde de artış meydana gelmiştir.

Koronavirüs nedeniyle büyüyen online alışverişler rekor seviyelere ulaşmış durumdadır. En çok yapılan alışverişler 10 katı kadar artmış durumdadır. En çok yapılan alışverişe baktığımızda giyim sektörü, mutfak gereçleri, gıda sektörü ön planlarda yer alıyor. Ayrıca gittikçe de online alışverişlerin daha çok yükseleceği gözükmektedir.

Alışveriş yapan kişilere bakıldığında bu müşterilerin bir kısmının da ilk defa alışveriş yaptığı görülüyor. Pandemi  dönemi internet üzerinden alışverişe milyonlarca yeni müşteri kazandırmış durumdadır.

Alışverişlerde hobi amaçlı ürünlerin satışı da gözlemlenmektedir. Özellikle yap boz satışlarının büyük ölçüde arttığı görülmüştür. Daha sonra ise oyuncu koltuğu alımları da göze çarpmaktadır. Pijama takımlarında ve terliklerde de internet üzerinden satış oldukça fazladır. (AŞ)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı