Bilgi

eMMC Nedir?


Bir bilgisayar satın almayı planladığınızda oldukça düşük kapasitede (32 GB) laptoplar/notebooklar karşınıza çıkar. Bu bilgisayarlarda EMMC (Embedded Multimedia Card yani Türkçesi Gömülü Multimedia Kart) dediğimiz bellekler bulunmaktadır. Aslında Solid State Disk dediğimiz SSD disklere göre daha hızlı olan bu diskler kapasite konusunda problem yaşayacak olanlar için tavsiye edilmemektedir. MMC-Standardı 1997 yılında Siemens in yan kuruluşu olan Intgenix ve SanDisk tarafından geliştirilmiştir. eMMC ise ilk defa Samsung tarafından üretilmiş şu anda bir çok marka tarafından uzun zamandan beri üretilmektedir. Son yıllarda biraz daha geliştirilerek ve hızları arttırılarak bir çok taşınabilir aygıtta kullanılabilir hale gelmiştir. Bu belleklerin  okuma hızı 150 MB yazma hızı ise 50 MB civarındadır.

Bildiğiniz üzere piyasada çok değişik yapıda özellikle mobil gibi aygıtlarda değişik yapıda hafıza birimleri kullanılmaktadır. Bunlar  CF (Compac Flash),MS (Memory Stick), SD (Secure Digital), MMC (MultiMedia Card), micro SD, mini SD, xD (Extreme Digital) ve M2 kartları olarak sayabiliriz.

EMMC

EMMC

Mantık olarak tüm işlevleri aynı olan bu disklerin içerisinde kullandığımız SD disklere benzer yapıda EMMC bellekler bulunmaktadır. Oldukça küçük yapıda olduğunda şu anda laptoplar kullanımı yaygınlaşmıştır. Böylece daha fazla alan elde ederek küçük boyutta laptopların üretilmesi planlanmıştır.

Kaynakça: https://tr.wikipedia.org/wiki/MMC_kart

8 Yorum

8 Yorum

 1. batuhan

  5 Şubat 2016 at 18:50

  emmc bir laptop aldığımızda ssd veya hdd takabiliyor muyuz? Yani sata yuvası oluyor mu bu laptoplarda? Mesela yeni lenovo ideapad 100s?

  Teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   7 Şubat 2016 at 00:31

   bilgi kesin değil ama sanmıyorum. zaten öyle bir şey olsa bence ssd takılır veya özelliklerde genişletilebilir hafıza diye uyarı yapılırdı.

  • Erdinç Öztürk

   16 Ağustos 2016 at 15:40

   SSD disk erişim hızları 500 MB/s yazma 550 MB /s yazma.
   yani emmc lere göre 10 kat daha hızlı. bu makinelere SSD takılabiliyor.
   ve SSD üzerine işletim sistemi kurup kullanmak daha mantıklı olabilir.

   • ömer

    7 Ağustos 2017 at 12:07

    emmc söküp ssd takabiliyoruz degilmi ????

 2. Tayfun

  12 Mart 2016 at 23:35

  iyi günler acer es1 331 modelini aldım. 32 gb eMMC. içini açtığımda hard disk yuvasının boş olduğunu gördüm ve 240 gb SSD taktım sorunsuz çalışıyor. Bu arada ram kapasitesini de arttırdım.

  • Cüneyt Çağala

   13 Mart 2016 at 00:22

   evet Acer Aspire ES1-331 için SSD veya HDD Upgrade edebiliyorsunuz. Böyle bir özelliği var. Ayrıca Maximum 8GB RAM destekliyor. Ancak teknik özelliklerinde neden SSD veya HDD Upgrade edilebilir yazmıyor. İlginç :)) Ama yaptığınız işlem takdire şayan. Bu cihazı alan bir çok kullanıcı bundan bi-haber.

 3. Erdinç Öztürk

  16 Ağustos 2016 at 15:39

  SSD disk erişim hızları 500 MB/s yazma 550 MB /s yazma.
  yani emmc lere göre 10 kat daha hızlı. bu makinelere SSD takılabiliyor.
  ve SSD üzerine işletim sistemi kurup kullanmak daha mantıklı olabilir.

 4. Cem

  22 Mayıs 2020 at 18:27

  Yararlı bir yazı olmuş.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı