Bilgi

Adil Kullanım Kotası Nedir? Ne Zaman Sıfırlanır?

Adil Kullanım Kotası Nedir? Ne Zaman Sıfırlanır?


Adil Kullanım Kotası kullandığınız internet paketinde size tanımlanmış olan bir kapasitedir. Bu kapasite aşıldığında internet hızınız otomatik olarak düşürülür. 1 Aylık süre içerisinde belirli bir kotanız bulunuyor. 50, 75, 100, 200 GB veya Sınırsız Kota’ya sahip olabilirsiniz. Sınırsız kotada dilediğiniz kadar Film, Müzik, Video v.s izleyin yada indirin hızınızda bir değişim olmaz. Ancak diyelim ki 75 GB’ye kotaya sahipseniz 1 ay içerisinde 75 GB veri harcadığınızda internet paketiniz ne olursa olsun, hızınız ne olursa olsun doğrudan 3 Mbps’ye düşer. Yani hızınız en düşük seviyeye getirilir. (Bazı paketlerde ise 1 Mbps’ye düşürülür.)

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Sıfırlanır? Adil Kullanım Kotası aybaşında otomatik olarak sıfırlanır. Yani ayın 1’inde hızınız normale döner.

Film izleme, internete girme, müzik indirme, video izleme gibi internette yaptığınız tüm işlemler bir veridir. Ve bu veriler kotanızdan düşürülür. Ancak video izleme veya boyutu yüksek bir şeyi indirme kotanızı çabuk bitirmenize neden olacaktır.

Bu nedenle Adil Kullanım Kotasını aşmamak için özellikle otomatik oynatılan videoları kapatmanız, çok gereksiz videoları izlememeniz, internet üzerinden TV v.s izlememeniz, film v.s izleyecekseniz tek bir sayfadan izlemeniz kotanızın daha geç dolmasına neden olacaktır. Adil Kullanım Kotasını bitiren şeyler video izleme, video indirme ve yüksek boyutlu dosyaları indirmekten dolayı dolar. Radyı v.s dinleme Adil Kullanım Kotasını aşmanıza neden olmaz. Bol görüntülü haber siteleride kotanızı etkiler.

Adil Kullanım Kotasını Aşma ile ilgili programlar v.s herhangi bir gerçekliği yoktur. Bu programların hiçbiri işe yaramamaktadır. Modem üzerinde değişiklik yapmakta herhangi bir çözüm değildir.

 

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı