Bilgi

En İyi Klima Markası Hangisidir? Klima Önerisi


Klima satın alacaksanız en uygun mevsimin “kış” olduğunu hatırlatmakta fayda var. Özellikle yazın klima fiyatları talep-arzdan dolayı fiyatlarının inanılmaz derecede yükseldiğini söyleyelim. İkincisi yazın alınan klimalarda montaj işlemi için büyük şehirlerde günlerce kuyrukta bekleyebilirsiniz. Ayrıca daha uygun seçenekte özellikle “Letgo” uygulamasından ikinci el bulabilirsiniz.

Klimayı klima yapan şey aslında soğutma kapasitesidir. Bunu kısaca BTU (British Thermal Unit) olarak tanımlayabiliriz. Bir klimada en önemli terim kuşkusuz BTU değeridir. BTU klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır. BTU değeri arttıkça -haliyle- klima maliyeti de artmaktadır.

Alacağınız “Klimanın BTU Değeri Kaç Olmalıdır?” Sorusu basit bir şekilde formülize edersek;

Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = Bölge Kat Sayısı x Soğutulacak Alan (m2) şeklinde olacaktır. Buradaki “Bölge Kat Sayısı” kavramı her bölge için belirlenmiş bir standart sayıdır.

 • Akdeniz Bölgesi: 445
 • Doğu Anadolu Bölgesi: 308
 • Ege Bölgesi: 423
 • Güney Doğu Anadolu Bölgesi: 462
 • İç Anadolu Bölgesi: 346
 • Karadeniz Bölgesi: 385
 • Marmara Bölgesi: 385

Örneğin İzmir’de bulunan 20 m2’lik evinizin oturma odası için klima almayı düşünüyorsunuz. İzmir ege bölgesinde olduğu için “Bölge Kat Sayısı” 423 olarak alınacaktır. O zaman hesaplamamı şöyle olacaktır.

Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = Bölge Kat Sayısı x Soğutulacak Alan (m2)

Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = 423 x 20 m2

Soğutma ihtiyacı (BTU/h) = 8.460 BTU değeri çıkmaktadır.

Yani minimum alacağınız klima 12.000 BTU değeri olmalıdır. Çünkü aydınlatmadan, elektronik aletlerden (bilgisayar, televizyon), pencerelerden, odanın kuzey/güney cepheli olmasından tutun odada yaşayan kişi sayısı ve evin çatı katında bulunması alacağınız klimanın BTU değerini arttırmaktadır.

Kısaca ihtiyaca yönelik olarak seçilmiş bir klima en doğru seçim olacaktır. Çok küçük bir oda için 18000 BTU değerinde bir klima seçilmeyeceği gibi çok büyük bir oda için 12000 BTU yetersiz olacaktır. Eğer kullanacağınız alan için detaylı fikir almak istiyorsanız seçeceğiniz markanın müşteri hizmetlerinden keşif talebinde bulunabilirsiniz. Çoğunlukla bu keşiflerde ücret alınmamaktadır. Yada kendiniz detaylı bir şekilde BTU hesabı yapmak için buradaki makaleyi okuyabilirsiniz.

Eğer kiracıysanız alacağınız -bazı- klimalarda ilk montaj ücretsizdir. Ancak farklı bir yere taşınmanız durumunda sökme-takma işlemleri biraz tuzlu gelebilir. Ayrıca extra kablo sorunu çıktığında ek ücret alınabilmektedir.

Buraya kadar her şey tamamsa ve anlaşıldıysa o zaman klimanın özelliklerine bakmamız gerekiyor. Bu özelliklerden ilki sessiz olması. Her klimanın kendine özgü bir teknolojisi olduğundan bazı klimalar sesli çalışmaktadır. Bu nedenle özellikle yatak odası için seçim söz konusu olduğunda; rahat ve serin bir uyku için, iç ve dış ünitenin desibel değerlerini mutlaka göz önünde bulundurun.

Artık klima alırken karşımıza pekte değişmeyen “İnverter” terimi çıkıyor. Günümüzde alacağınız klimaların çoğu İnverter olarak üretiliyor. Şimdi bunun hakkında kısaca bilgi verelim.

Kullanılan elektrik enerjisinden tasarruf etmek isteyen klima üreticileri hangi durumda klimanın fazla enerji harcadığını bulmak isterken oda sıcaklığı istenilen seviyeye geldiğinde kendi kendine duran klimaların en yüksek enerjiyi tekrar çalışmak için kullandığını fark ettiler. Tıpkı yoğun trafikte dur-kalk yapan bir otomobil gibi. İnverter klima ise bu sıcaklığın ayarlanabildiği anda da kapatmak yerine devam eden bir kompresöre sahip klima çeşididir.

İnverter kelimesi, İngilizce’de çevirici anlamına gelmektedir. Burada çevrilen elektrik akımının şeklidir. İnverter klima kompresörleri rolentide iken dalgalı şebeke akımı ile değil doğru akım motorlarıyla çalışmaktadırlar. Klimanın ısıtma-soğutma yapmadığı zamanlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı işte bu şekilde sağlanır.

Peki inverter klima hangi şartlarda enerji tasarruf sağlar? Aslında bu sorunun cevabı tam olarak sizin klima kullanım şeklinizle bağlı olarak değişir. Şöyle ki; eğer günde birkaç saatliğine kullanmak üzere bir klima almayı planlıyorsanız kesinlikle inverter klima sınıfında olmayan, A sınıfı bir klima da tercihleriniz arasında olmalıdır. Çünkü bir-kaç saat çalışma esnasında klimanız sadece bir kaç kez dur-kalk yapacak ve daha fazla enerji sarf etmeyecektir. Yok eğer klimayı sabahtan akşama kadar sürekli oalrak çalışması gerekecek olan bir işyerine veya evinize almayı düşünüyorsanız klimanızın gün içerisinde bir çok kez dur-kalk yapacağını (açılıp-kapanacağınızı) göz önüne alarak, inverter tipi bir klima seçmenin gerçekten tasarruf sağlayacağını unutmamalısınız.

Bunu dizel/benzin otomobil örneği gibi düşünebilirsiniz. Dizel otomobiller benzinli araçlara göre biraz daha pahalıdır. Dizel arabayı alıp uzun yol kat ederseniz verdiğiniz paraya değecektir. Ancak fazla kullanmayacağınız bir otomobil almayı planlıyorsanız benzinli bir otomobil daha makul bir seçenektir. Ancak uzun yollar kat etmeyi planlıyorsanız benzin bir otomobil daha maliyetli hale gelecektir. İşte burada inverter klimayı dizel otomobil gibi düşünebilirsiniz. Burada klimanın aktif bir şekilde kullanımından elektrik enerjisinden daha fazla tasarruf edebileceksiniz.

İnverter klimalarla ilgili bilinmesi gereken diğer bir konu da ısıtma ve soğutma performanslarıdır. Sıradan klimalar dışarıdaki hava sıcaklığı 0 C’nin altına düştüğünde veya 30 C’nin üzerine çıktığında performans kaybedebilirler veya tamamen dururlar. İnverter klimalar bu konuda oldukça başarılı olduğunu söyeleyebiliriz. -15 C’ye varan soğuklukta veya 40 C’nin üzerindeki sıcaklıklarda bile çalışabilen inverter klimalar bulunmaktadır. Eğer sıcaklığı değişken bir iklime sahip bölgede yaşıyorsanız, satın alacağınız klimayı seçerken bu konuyu da dikkate almanızda fayda var diye düşünüyorum.

Klimalar, Enerji Sınıflarına göre AC Motor ve DC motor şeklinde genel olarak ikiye ayrılırlar. AC Motor olanlar yani bilinen adı ile B Tipi Klimalar eski tip elektrik sistemi ile çalışırlar. Elektrik tüketimleri yüksektir ve bu nedenle AB ülkelerinde yasaklanmıştır. DC Motor yani bilinen adı ile “İnverter Klimalar” ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere elektrik akımından çektikleri az elektrik ile maksimum verim sağlarlar.

Klima modelleri ise ikiye ayrılmaktadır. Süper Inverter ve Süper Invertech Klimalar.

1- Süper Inverter Klimalar: -15 dereceye kadar soğutma yapabilirler ve %50’ye varan enerji tasarrufu sağlarlar. Oldukça yaygın ürünlerdir.

2- Süper Invertech Klima: Süper Invertech klimalar ise bir nevi akıllı klimalardır ve oldukça performanslıdırlar. İnsan vücudunun yaydığı ısıdan kişilerin mekandaki yerini ve hareketlerini algılayan teknoloji sensörü ile klimadan üflenen havayı en ideal şekilde yönlendirir. Ortamda herhangi bir kişi olup olmadığını tespit ederek klimanın çalışmasını kontrol eder ve bu yolla yüksek enerji tasarrufu sağlar.

En İyi Klima Markası Hangisidir?

Klimalar segment segment üretilirler ve her segmente göre performans ve fiyat değişikliği söz konusu olmaktadır. Bu nedenle klimalar da genel olarak Giriş, Orta, Üst ve Extreme Segment olmak üzere dört kısma ayrılır. Segmentleri birbirinden ayıran temel özellikler; fiyat, performans, malzeme kalitesi ve enerji tüketimi şeklinde sayabiliriz.

Markalara gelecek olursak daha çok Japon firmalarının üretmiş olduğu Mitsubishi Electric, Daikin, Toshiba ve Panasonic markalarının çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bir Çin firması olan Midea klima markasına ilişkin olumlu kullanıcı yorumları olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Burada karıştırmamanız gereken önemli bir nokta daha var. Mitsubishi markasına ait hem Mitsubishi Electric hem de Mitsubishi Heavy adlı iki marka bulunuyor ve bunlar birbirine çok benzediği için karıştırmamanız gerekiyor. Tercihiniz söz konusu olacaksa Mitsubishi Electric biraz daha iyidir diyebiliriz.

Klimalar arasında performans ve kalite olarak şöyle bir sırlama yapabiliriz:

Mitsubishi Electric >>> Daikin >>> Toshiba >>> Panasonic >>> Midea

4 Yorum

4 Yorum

 1. N.Can

  21 Haziran 2019 at 20:12

  Sayin Alper Kaya,
  yazinizi ilgi ile okudum ve not aldim, cok tesekkür ederim emeklerinize ve arastirmalariniza.
  Klima alma mecburiyetindeyim (dogal ve tabii serinleticiden uzak yasam) ve piyasada cok yanlis bilgi verimi ve tavsiyeler var-performansi düsük ama fiyati cok yüksek ürünler var-pahali olmasi iyi olma garantisi deyildir hicbir zaman.

  Saygilarimla

  N. Can
  Istanbul

 2. N.Can

  22 Haziran 2019 at 12:00

  II.mesaj

  Sayin Alper Kaya

  …Klima nerden alinmali?
  Yerli Klima markalarini tavsiye etmiyormusunuz? Aralarinda hangisi en iyisi?

  Tesekkür ederim.

 3. Aksu

  20 Kasım 2019 at 02:15

  Bilgi paylaşımı ici n teşekkürler

 4. Onurhan

  8 Temmuz 2020 at 10:17

  Ben carrier klima kullanıyorum BTU değer 12.000 ve bulunduğum odayı fazlasıyla iyi soğutuyor genelde sessiz çalışıyor ama arada fazla ses çıkarabiliyor nedenini bulamadım. tavsiye edebilirim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı