Bilgi

Esrar Nedir? Özellikleri ve Zararları Nelerdir?


Esrar ya da diğer ismi ile Marijuana (Marihuana), kenevir bitkisinin (Cannabis sativa/Cannabis indica /Cannabis ruderalis) türlerinin çiçeklerinden ve tohum yataklarından elde edilen, vücutta kullanıldığında sarhoşluk ve keyif veren bitki parçalarının ve uyuşturucunun halk arasındaki adıdır.

Esrar, coğrafyasına göre farklı isimlerle adlandırılır. Kuzey Amerika’da esrara marijuana (marihuana) denir. Bu İspanyolca adı taşımasının nedeni ABD’ye Meksika’dan gelmiş olmasıdır. Ayrıca Jamaika’daki genel adı da ganjadır. Türkçede ot, cigaralık, derman, tek/çift kâğıtlı, gogo, üçlü gibi adlarla, Fransızcada ise gannavuri olarak bilinir. Ancak bu tanımlamaların bazıları, esasında kenevirin tercümesidir ve bu yüzden kenevir ve esrar Türkçede hep birbirine karıştırılır.

Esrar günümüzde en sık kullanılan psikoaktif maddedir. Yoğun psikolojik bağımlılık yapar. Kannabis, marihuana, haşhaş olarak da bilinir. Genelde sigara şeklinde kullanılır. Sigaranın organizma üstündeki olumsuz etkileri, esrar için de geçerlidir. 412 ayrı kimyasal madde içerir. Esrarın organizma üzerine etkileri; öfori, disfori, bellek ve öğrenme güçlüğü, algıda bozulma, problem çözme yeteneğinde güçlük, koordinasyon kaybı, taşikardi, ağız kuruluğu anksiyete ve panik bozuklukdur. Akciğerdeki etkisi sigarayla aynıdır.

Marihuana kullanımıyla alınan katran ve karbonmonoksit miktarı sigara içiminden 5 kat fazladır. Esrar yoksunluk oluşturur. Esrarı uzun süre ve yüksek dozlarda kullananlar ani olarak bu maddenin kullanımını bıraktıklarında uykusuzluk, irritabilite, huzursuzluk, maddeyi arzulama, depresyon, tremor, terlemede artış, ağrı, anksiyeteye bağlı sinirlilik ve kırgınlık görülür. Yoksunluk bulguları 24 saat sonra başlar, 2–4 gün içinde doruk düzeye ulaşır. 14 gün içinde azalmaya başlar. Uzun süre kullanımlarda kalıcı hasarlar oluşur.

Kaynak:

 • https://www.wikizero.com/tr/Esrar
 • http://megep.meb.gov.tr/ (Psikyatride Görülebilecek Diğer Bozukluklar)

2 Yorum

2 Yorum

 1. Fatma

  11 Eylül 2018 at 19:12

  Allah bu madd3leri uretip piyasaya surenlerin belasini versin turk gencligi bitmis.insqllah d3vlette bunun farkindadir.bir ulkeyi bitirmek istiyorsan gencligi bitirmen yeterli

 2. biri

  3 Mayıs 2021 at 23:37

  eğer bağımlıysanız bırakmak için aile ve arkadaş desteği çok önemli arkadaşlar.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı