Bilgi

Excel Ad Soyad Birleştirme | Excel Hücre Birleştirme


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Excel Ad Soyad Birleştirme | Excel Hücre Birleştirme” konusu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Umarım faydalı olur. Ayrıca herhangi bir sorunuz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. İki farklı yöntemle işlemi anlatacağım. Hazırsanız ilk yöntemle başlayalım.

Excel Ad Soyad Birleştirme | Excel Hücre Birleştirme | 1. Yöntem

1- İlk yöntemimizde isim soyismi birleştireceğimiz hücreyi tıkladıktan sonra üsteki fx’in sağındaki alana formülümüzü yazıyoruz. Formülümüz tablomuzda göre =B2&” “&C2 şeklinde olacak. Burada = (eşittir) sembolünden sonra ismin bulunduğu hücre (B2), ardından & (and) sembolü, ardından ” “ (iki tırnak işaretinin arasına bir boşluk), tekrar & (and) sembolü ve son olarak soyismin bulunduğu hücre (C2) seçip enter yapıyoruz. Böylece ilk hücredeki isim ve soyisim birleştirilmiş oluyor.

2- Sonrasında birleştirilmiş ismin üzerine gelip ok ile gösterdiğim alanda artı işareti çıktığında farenin sol tuşunu basılı tutup aşağı doğru çekiyoruz.

3- Bu işlemin sonucunda hücrelerdeki tüm isim ve soyisimler birleştirilmiş oluyor.

Excel Ad Soyad Birleştirme | Excel Hücre Birleştirme | 2. Yöntem

1- İkinci yöntemimizde alttaki görselde görülen fx simgesini tıklıyoruz. Açılan pencerede kategori kısmında “Tümü” seçeneği seçili iken “BİRLEŞTİR” sekmesini seçip “Tamam” diyoruz.

2- Gelen panelde “Metin1” kısmına ilk ismin bulunduğu hücreyi yazıyoruz. “Metin2” kısmına ise isim soyisim arasında boşluk olması için iki tırnak işaretinin arasında tek boşluk olacak şekilde yazıyoruz. “Metin3” kısmına ise ilk soyismin bulunduğu hücresini yazıyoruz ve “Tamam” diyoruz. Böylece ilk hücredeki isim soyisim birleştirilmiş oluyor.

3- Devamında birleştirilmiş ismin üzerine gelip ok ile gösterdiğim alanda artı işareti çıktığında farenin sol tuşunu basılı tutup aşağı doğru çekiyoruz.

4-Bu işlemin sonucunda hücrelerdeki tüm isim ve soyisimler birleştirilmiş oluyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı