Bilgi

Yağ Müşürü Nedir? Yağ Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Yağ Müşürü Nedir? Yağ Müşürü Nasıl Çalışır? Yağ Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir? Yağ Müşürü Bozulursa Ne Olur? Yağ Müşürü Fiyatı Nedir? Yağ Müşürü Nerede Olur?” gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Yağ Müşürü veya bilinen diğer adıyla Yağ Basınç Sensörü motor yağ pompası üzerinden aktarılmış olan yağ basınç miktarını ölçmek üzere tasarlanmış bir parçadır. Araç içerisinde meydana gelebilecek herhangi bir yağ arızasının gösterilmesi için oldukça önemli bir donanımdır. Çalışma mekanizması ile sürücüyü uyarır. Bu noktada sürücünün uyarıyı dikkate alması ve yağ müşürü arızası gibi durumları iyi bir şekilde bilmesi gerekmektedir. Yağ müşürü araç içerisinde oluşabilecek büyük sorunlara karşı önceden sürücüyü uyarmaktadır. Bu noktada sürücü uyarıyı dikkate almaz ve araç çalıştırılmaya devam edilirse büyük sorunlara yol açabilir. Araç içi doğru bir kullanım ve sürücülerin sağlığı için yağ müşürü büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle araç içerisinde ufak bir sisteme sahip olsa da aslında görevine bakıldığında daha büyük bir işlevi vardır. Yağ müşürü arızası sorununa yalnızca yağ müşürü yağ kaçırıyor gibi durumlar söz konusu olmamaktadır. İkaz lambalarının yanması bazen sorunun yağ müşüründe değil farklı noktalarda olduğunu gösterebilmektedir.

Motor içerisinde yer alan yağ müşürü ilk olarak yağ basınç miktarını ölçmektedir. Bu yağ basınç miktarını da motor yağ pompasından aktarılan yağ üzerinden ölçer. Ölçülen miktar anlık olarak aracın motor kontrol ünitesine aktarılır. Motor kontrol ünitesi içerisinde aktarılan veriler düzenli olarak kontrol edilir. Kontrol edilen verilen kodlama sayesinde ortaya çıkmaktadır. Normal veriler yerine aktarılan verilerde bir aksaklık olduğu sezinlenmesi halinde, araç içi gösterge panelinde uyarılar verilecektir. Eğer araç içerisinde gösterge paneli yağ ikaz lambası ve motor stop lambası yanıyor ise yağ müşürü arızası söz konusu demektir. Bu durumda araç sahibinin arıza durumu hakkında genel bilgileri bilmesi oldukça önemlidir.

Genel olarak bakıldığında yağ müşürü, bir basınç göstergesidir. Araç içi yağ sirkülasyonu üzerinden aracın doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Ancak zaman içerisinde yağ müşürü de arıza verebilmektedir. Arıza durumlarının çeşitliliği nedeniyle bunu ilk bakışta anlamanız mümkün değildir. Bu nedenle araç içi gerekli kontrolleri yapmalısınız.

Araç gösterge paneli üzerinde yağ lambasının yanması ve motor stop lambasının yanması halinde ilk öncelikle yağ müşürü arızası düşünülmesi gerekmektedir. Bu noktada yağ müşürü kaçırıyor gibi durumlar kişilerin aklına gelebilmektedir. Ancak her zaman bu durum söz konusu değildir. Genel olarak bu lambaların yanmasına neden olan arıza belirtileri lambaların yanıp sönmesi ya da sürekli yanması olarak anlamlandırılabilir.

Kontrol sırasında aracınızın yağ müşürünün kontrol etmeniz gerekmez. Bir sürücünün önceliği ilk olarak motorun ve yağ pompasının kontrolünü sağlamak olmalıdır.

Yağ müşürü araç içerisinde belirli bir sistematikte ilerleyen bir gösterge durumu içermektedir. Eğer araç yağı konusunda bir sorun var ise yağ lambası yanıp sönmeye başlayacaktır. Ancak araç içerisinde daha farklı sorun var ise araç yağ lambası dışında motor stop lambası da yanacaktır. Araç arıza belirtisi olarak lambaların yanıp sönmesi ile ilgili uyarı veriyorsa, bu lambaların yanmasına neden olabilecek durumlar;

  • Yağ pompasında bozulma durumu söz konusu
  • Yağ seviyesi kritik bir seviye altına düşmüş durumda olabilir.
  • Yağ müşürü gerekli işlevini kaybetmiş

Bu noktada araç içi kontrol sağlanması gerekmektedir. İlk olarak araçta yağ lambası ve motor stop lambası aynı anda yanıyor ise motorun çalıştırılması durdurulmalıdır. Bu lambaların yanmasına rağmen motor çalıştırılmaya devam edilirse daha büyük sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu uyarı lambaları farklı nedenlerden ortaya çıkabilir. Bu sensör lambaları yanması halinde yağ müşürü arızası dışında durumlar da söz konusudur. Bu nedenle aşağıdaki adımları doğru bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. İlk olarak araç motor çalışması durdurulur ve 5 ile 10 dakika arasında beklenir. Bekleme sonrası kontrol işlemine başlayarak motor yağ seviyesi kontrol edilir. Yağ seviyesi çok düşük gözüküyor ise yağ eklenmelidir. Yağ seviyesi normal seviye de gözüküyorsa oluşan arıza yağ eksikliği nedeniyle oluşmamıştır. Motor çalıştığı sırada gürültülü ve sarsıntılı bir ses var ise; yağ pompası içerisinde bir sorun olması mümkündür ve araç içi yağlama yapılmıyordur. Ancak araç normal durumda ise yağ müşürü arızası söz konusudur. Arıza durumu yağ pompasında ya da yağ eksikliği nedeniyle ortaya çıkmamış ve sorun yağ müşüründe ise araç için daha farklı teknik işlemler yapılması söz konusu olacaktır. Genel uyarı lambalarının durumlarına da dikkat etmeniz ve durumlarını kontrol etmeniz de bu noktada karar verebilmeniz açısından yardımcı olabilmektedir.

Yağ müşürü bozulması araç içerisinde olabilecek durumlardan biridir. Araç bu tarz durumlarda uyarı ile sürücüyü uyarmaktadır. Kontrollerinizi sağladığınızda yağ pompası üzerinde ya da yağ seviyesinde herhangi bir sorun bulamazsanız arızalanma yağ müşürü içerisinde olacaktır. Bu nedenle bulunduğunuz noktada oto ustası veya servisi ile görüşmelisiniz.

Yağ müşürü bozulma sebepleri farklı şekiller de kendini gösterebilir. Bu durumun ilk örneği yağ müşürü kaçırıyor olabilmektedir. Bu durumda gerekli yağ aktarılamıyor ve araç içerisinde birikiyordur. Bu noktada yağ müşürünün tamir edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yağ müşürünün tamiri yerine değiştirilmesi söz konusu olmaktadır. Tamir işlemi için değişim kararına araç içerisinde yapılacak test sonucu karar verecektir. Servise götürülen aracın yağ müşürü arızası anlaşılabilmesi için ilk olarak bulunduğu yerden sökülerek test aletine takılır. Test aletinden basınç durumu okunarak, katalog üzerinde sabit olan yağ basınç değerleri ile karşılaştırılır. Bu noktada durumun normal olması yağ pompasının çalıştığını ancak yağ müşürünün bozulduğunu gösterir. Yağ müşürü incelenerek, ancak yağ müşürü yağ kaçırıyor ise değiştirilmesi gerekmektedir. Yağ müşürü fiyatı genel olarak 15-300 TL arasında farklılık gösterebilmektedir.

Yağ müşürü yağ filtresi yakınlarında aracın ana yağ kanalı üzerine yerleştirilmiş konumda bulunmaktadır. Genel olarak yağ müşürü motor alt kısmında kartere yakın bir konumda ve yağ filtresi yanında bulunur. Bu noktada aracın iyi bir şekilde tanınması gerekmektedir. Aracınızı her ne kadar iyi bir şekilde tanısanız da seçeceğiniz servis bu konuda deneyimli olmalıdır. Aracınıza doğru bir işlem yapılması ve yağ müşürü değişimi gibi konular da daha büyük sorunlara yol açılmayacak bir yer olması gerekmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı