Bilgi

Facebookta Yayılan Kitap Paylaşım Furyası


Gün geçmiyorki facebookta ilginç bir şey yaşanmasın. Hemen hemen yılın belirli dönemlerinde bir metin furyası alır başını gider. Paylaşıldıkça cılkı çıkar, bunaltır. Bu kez durum farklı. Olabildiğince sıradışı. İlk bakışta faydalı gibi görünüyor.

Mesaj aynen şu:

“Sürpriz sever en az 6 kitap sever arıyorum. Dünyanın herhangi bir yerinde olabilirsiniz. Hiç farketmez. Bir kitap satın alacaksınız (okumuş olduklarınız da olabilir) ve hiç tanımadığınız birisine göndereceksiniz. Sonra da size en az 36 kitap gelecek. “Ben varım” diyorsanız bu iletimi beğenmeniz yeterli; size detayları ileteceğim.. Çok heyecanlı değil mi?”

İlk başta bende profilimde paylaştım. Lakin işin tuhaflığı sonradan anlaşılıyor? Ulan ben açık adresimi neden paylaşıyorum ki? Hadi bunu geçtim. Bu bildiğin saadet zinciri gibi. Zincirin herhangi bir yerinde kırılma tüm dalı etkileyeceğinden olabildiğince güvensiz bir olay.

Peki sistem nasıl işliyor.

Basit bir anlatımla. (Başlangıç noktası: Zincirin neresindesiniz bilmiyorum)

  • Zeynep isimli arkadaşınız bu iletiyi paylaşıyor. Siz beğenerek zincire katılıyorsunuz.
  • Siz ve diğer 5 kişi (toplamda 6 kişi) iletiyi beğendiğinizde Zeynep ile iletişime geçiyorsunuz ve Zeynep’e 6 kitap yolluyorsunuz.
  • Sonra siz bir duyuru açıyorsunuz ve beğenen 6 kişi size kitap yolluyor.
  • Ardından (püf nokta) sizin beğeninizi beğenen 6 kişide bu zincire dahil edilerek kendilerine kitap göndermesini sağlıyorlar.

Başta dediğim gibi mantıksal olarak 1 kitabın pek önemi olmaz. Ama adres ve iletişim bilgilerini paylaşmak ne kadar mantıklı. Burada ilk kırılma yaşanıyor. İkincisi iletinizi beğenen bir sürü at hırsızı çıkacaktır. Bunlarla oturup uğraşmak ayrı bir olay. İşi gücü bırakıp bu altı kişinin peşine düşeceğime gidip 40 TL’ye istediğim kitabı alırım.

Bu işte her durumda bir terslik var. Kitap garantisi yok! Yani size dönüşümü sağlayan şey tamamen kendiniz. Ulan böyle bir durum varsa profilime kitaba ihtiyacım var ne olur yollayın desem 100’lerce kişi yollar.

Neyse bu titan zinciri şeklinde gelişen facebook mesajlaşmalarından bıktık usandık! Bu gibi şeyleri kim planlıyorsa gerçekten işi profesyonelce yapıyor.

Hadi selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı