Bilgi

Fare (Mouse) Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


Bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Klavye ye göre kullanımı daha basit olan farenin bir çok çeşidi vardır. Bu fare çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz; 1.Kablolu fareler, 2.Kablosuz fareler, 2.a Kızılötesi fareler, 2.b Radyo dalgalı fareler, 2.c Bluetooth farelerdir. 3.Hareket algılama şekline göre fareler ise; toplu fareler, Ledli optik fareler, lazerli farelerdir.

1.Kablolu fareler

Fare çeşitlerinden biridir. Bilgisayarın ilk zamanında daha yaygın kullanılan kablolu fareler zamanla kullanımı azalmıştır.

2.Kablosuz fareler

  • Kızılötesi fareler

Kızıl ötesi sistemi ile çalışan kablosuz fare çeşitlerinden bir tanesidir. Sistem bilgisayarın seri Ps/2 veya USB giriş yerine takılır. Kızılötesi ışınlar sayesinde bu sistem sağlanır eğer fare ile sistem arasına bir cisim girerse fare hareketleri hissedilmez. Zaten bu tür fareler günümüzde bulunmamaktadır.

  • Radyo dalgalı fareler

Bu fareler iletişim için kızılötesi ışın yerine radyo sinyalleri sayesinde çalışır. 10 metrelerce kullanım alanı içinde çalışır.

  • Bluetooth fareler

Bluetooth kablosuz teknolojisini kullanarak iletişlim kurarlar. Kızılötesi fareler ve radyo dalgalı farelere göre daha çok kullanım alanı yaygındır. Her cihazla kullanılabilir.

3.Hareket algılama şekline göre fareler

  • Toplu fareler

Altlarında bulunan ve  farelerin hareketleri ile dönen toplar sayesinde algılanıp çalışırlar. Bu top dışı lastik kaplanmış metal çekirdekli bir küredir. Tozlanma olayı gerçekleşebildiği için belirli zamanlarda bakım yapılması gerekir. 1990 ların başında sıklıkla kullanılan bu fareler günümüze geldikçe kullanım alanı azalmıştır.

  • Led’li optik fareler

Bu tür fareler Led’in yaydığı ışın yansıması ile algılanıp çalışırlar. Kullanım alanları toplu farelere göre daha çok yaygındır.

  • Lazerli optik fareler

Bu tür fareler altlarında bulunan lazer ışık kaynağının yaydığı ışın sayesinde çalışırlar. Kullanım kolaylığı ve avantajları çok olduğundan bu tür fare çeşitleri insanların ilk olarak tercih ettiği modeller arasında ve hassasiyeti çok yüksek olan hareket algılama şekline göre olan fare çeşitlerinde biridir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı