Bilgi

Gmail ile Büyük Boyutlu Dosyaları Gönderme!


Neredeyse bir çok kişi “gmail ile büyük boyutlu dosyaları mail ile göndermeye” çalıştığında karşılarına gönderme limiti altında çeşitli engeller çıkıyor. Örneğin Gmail ile 25 MB ve üzerinde bir dosya göndermeye çalıştığınızda “Büyük boyutlu dosyalar Google Drive ile paylaşılmalıdır.25 MB’tan büyük ekler otomatik olarak Google Drive’a yüklenir. E-postalarınıza bir indirme bağlantısı eklenir.” Uyarısı çıkmaktadır. Bunun nedeni gmail en çok 25 MB boyutunda dosya boyutuna izin vermektedir. Yani birden fazla dosyanız varsa tümünün toplamı 25 MB’tan fazla olamaz.

Aynı durum Hotmail, MSN, Outlook hesabınız içinde geçerli! 34 MB’den büyük dosya göndermeye çalıştığınızda “Bu dosya ek olarak gönderilemeyecek kadar büyük. Gönderebileceğiniz en büyük dosya 34 MB’dir. OneDrive ile paylaşmayı deneyin.” Uyarısı ile karşılaşıyorsunuz.

Peki büyük boyutlu bir dosyayı gmail ile göndermek için ne yapmalıyım! Aslında büyük boyutlu dosyalar göndermek için bir çok seçenek mevcut. Kuşkusuz bunlar için en kolay ve güvenilir olanı Drive dediğimiz bulut sistemi. Her durumda da muhakkak bir hesabınız olmalı.

Gmail ile Büyük Boyutlu Dosyaları Gönderme!

Eğer Gmail hesabınız varsa! Bunun için gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra; https://drive.google.com/drive/my-drive linkine klikleyerek açılan alana klasör, belge, dosyanızı sürükle-bırak yöntemi ile buraya taşımak.

Taşıma işlemi yapıldıktan sonra dosyanın boyutuna göre belirli bir sürede dosya yüklenecektir. Yükleme işlemi bittiğinde sağ alt kısımda “altta ki gibi” dosyanın yüklendiğine dair küçük bir panel açılacaktır.

Ardından dosyayı herhangi birine göndermek istiyorsanız üzerine sağ klikleyin ve “PAYLAŞ” seçeneğini seçin.

Paylaş seçeneğini seçtikten sonra alttaki gibi kime göndermek istiyorsanız onun mail adresini yazıyorsunuz. Konu kısmına ise kafanıza göre bir şeyler yazdıktan sonra gönder diyorsunuz. Ve karşıdaki kişinin e-mail adresine bağlantı linki gidiyor. Kişi E-Posta adresine gelen bağlantı linkini kliklediğinde dosyayı indirecektir. Burada ki püf nokta her durumda karşıdaki kişinin bir gmail hesabı olması gerekiyor. Gmail hesabı olmadan dosyayı indiremez. Bu nedenle gmail hesabı yoksa bir gmail hesabı almalıdır. Ancak karşıdaki kişinin gmail hesabı yoksa bu kısımda gmail hesabı girmeden aşağıda devamında yapacağı işlemi yapmalıdır.

E-Mail yazılan kısma birden fazla e-mail yazabilirsiniz. Her enter yaptığınızda bir e-mail ekleyebilirsiniz. Eğer birden fazla liste halinde e-mail varsa aralarına noktalı virgül (;) koyarak kopyalayıp buraya yapıştırabilirsiniz.

Karşıdaki Kişinin Gmail Hesabı Yoksa!

Karşıdaki kişinin e-mail hesabı veya gmail hesabı yoksa bu durumda üstteki fotoğrafta yer alan “paylaşılabilir bağlantıyı al” seçeneğini seçmelidir. Orayı kliklediğinde alttaki gibi bir link çıkacaktır. Linki klikleyip sağ klikleyerek KOPYALA ve devamında BİTTİ dedikten sonra bu linki kime gönderirse o kişi linkte yer alan dosyayı bilgisayarına indirebilecektir. Bu kadar basit.

 

2 Yorum

2 Yorum

  1. muzaffer ay

    16 Ekim 2017 at 13:05

    çok yavaş yükleme yapılıyor. Kullanmaktan vazgeçtim.

  2. ahmet

    9 Haziran 2020 at 10:04

    Gmail Dosyayı eklerken uzun süre bekletiyor. Dosya transferi için başka bir seçenek bence sendgb.com ve wetransfer.com olabilir. Bu sitelerin amacı dosya transferi zaten. Teşekkürler.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı